Okan ÇELİK

Okan ÇELİK

AMAÇLARI FAKLI

Sivil toplum örgütlerini bir basamak olarak kullanmak moda haline geldi.

Siyasete atılmak isteyen, reklam peşinde koşan, maddi çıkar hedefleyen dernek ya da odaların yolunu tutuyor.

Hesap hep aynı:

“Önce şu örgütün yönetimine bir gireyim. Kaza bela belki birde başkan olursam, basında boy gösterip isim yaparım. Daha sonrada hangi partiye gitsem, ben dernek yöneticisiyim diye siyasi yer bulmam sağlamlaşır. Dernek adına istediğim maddi ve manevi yardımı talep ederim.”

Ne yazık ki, gün geçtikçe bu zihniyette olanları sayısı da hızla artıyor. Şöyle Gaziantep genelindeki oda ve derneklere baktığınızda birçok ismin siyasi partilerde kayıtlı olduğunu görmeniz mümkün.

Bugün esnaf için, işçi haklarını savunmak için kurulan bir dernek ya da oda başkanı çıkıyor, hiç alakası olmayan bir konuyla ilgili yorum yapıyor, demeçler veriyor. Basında yer bulup gündeme gelmek için.

Şimdi diyeceksiniz ki, “Sivil toplum örgütleri temsilcileri siyaset yapamayacak mı? Her konuda yorum yapamayacak mı?”

Evet, yapmaması lazım. Eğer siyaset yapmayı düşünüyorsa, bağlı bulunduğu örgütten istifa etmeli. Hiç kimseyi arkasında gibi gösterip bir yerlere varmanın hesabını yapmamalı.

Şimdi size bir örnek vereyim.

Küçük esnaf grubunu düşünün.

Her geçen gün yeni bir tanesi kepenk kapatıyor. İşsizlikten artık bunalmış durumda. Bağlı bulundukları odalara bakıyorsunuz, iş terki verenler neredeyse giriş yapanların 4-5 katı.

Şimdi böyle bir grubu temsil eden, onların haklarını savunan bir odanın başkanı ya da yöneticisi iktidar partisinin yönetimine girerse, siyaset yaparsa ne olacak? Nasıl savunacak esnafın haklarını? Yanlış politikaları eleştirebilecek mi? Çatısı altına girdiği partinin, esnafı darboğaza sokmasının hesabını sorabilecek mi?

Veya muhalefet partisine girdiğini düşünün. Yapılan doğru işleri onaylayacak mı? Sadece muhalefet yapmak uğruna doğru şeylerin yapılmasına izin verecek mi?

Tabi ki hayır.

Sivil toplum örgütleri temsil ettiği esnaf grubunun haklarını savunmak için varolmalıdır. Rant ve şov uğruna değil, temsil ettiği gruba hizmet için varolmalıdır.

Eğer sivil toplum örgütleri temsilcileri bir yerlere bağımlı olursa, işlevselliğini kaybeder. Sadece siyasi amaçlı örgütler haline gelir.

Burada en önemli görev sivil toplum örgütlerine kayıtlı olanlara düşüyor.

Seçeceğiniz idarecileri çok iyi tespit edin. Kendinizi kullandırtmayın. Kötü niyetinden en ufak bir tereddüt duyduğunuz kişiye dur deyin.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz