Hüseyin KÜPELİ

Hüseyin KÜPELİ

ANA MUHALEFET KİMLİĞİ VE CHP!

Parti içi demokrasinin en fazla işlediği partidir CHP…

Hiçbir partili “kol kırılır, yen içinde kalır” demeden iktidar ile beraber birbirlerini de acımasızca eleştirir. Yerden yere vurur.

CHP içerisindeki tartışma kültürü, olması gerekenden bile fazladır!..

Mesela, CHP’nin görevde iken en çok eleştirilen İl Başkanı Hayri Sucu’nun, Genel Merkeze kaç kez rest çektiğini, parti kararlarını eleştirdiğini hatırlıyor musunuz?

Ben sayısını unuttum vallahi!

Genel Başkan’ın karşısına çıkan muhalif adaya açık destek verdiğini saymıyorum, kendisi hatırlattı zaten!..

Sezar’ın hakkı Sezar’a, Sucu’yu fazlasıyla cesur buluyordum bu konuda…

Hem de tüm samimiyetimle!..

Ama tüm bunların ötesinde, Hayri Sucu’yu başarılı bulup bulmadığımı soruyorsanız, parti içerisindeki çoğunluğun düşündüğü gibi, ben de başarılı bulduğumu söyleyemem.

Ben Gaziantep’te, Metin Çelikel’lerin, Hasan Öztürkmen’lerin, Ahmet Yılmaz’ların sert muhalefet tarzlarına şahitlik etmiş birisiyim. Bu il başkanları, iktidarı ve Ak Parti’li belediye başkanlarını rahatsız ederdi. Belediye önlerinde basın açıklamaları yapılır, belediyelerden cevaben açıklamalar yapılmak zorunda kalınırdı.

Sayın Sucu, toplumun ana muhalefet partisi il başkanından beklediği bir duruşu sergileyemedi maalesef!.. Hatta, kendi Genel Başkanı’na gösterdiği muhalefeti, iktidar partisinin uygulamalarına gösteremedi!..

Daha da önemlisi, yerel seçimler gününde yapılıyor olmasına rağmen, partisini yerel seçimlere de hazırlayamadı. Belediye başkanlıklarına başvuru olmasını bırakın, meclis üyeliklerine bile, listeyi dolduracak sayıda bile başvuru alıp, zamanında Genel Merkeze gönderemedi.

Heyecanın bu kadar az olduğu teşkilat yapısı Ankara’nın dikkatini çekmiyor mu sanıyorsunuz?

Sonuç ne oldu, hepimiz gördük. CHP Genel Merkezi, Gaziantep’te seçimlere katılmama kararını bile tereddütsüz imzalarken, teşkilata sorma gereği bile duymadı.

Yıllardır gazetecilik yapıyorum bu şehirde… Normal şartlarda, CHP’nin seçimle gelen il başkanı görevden alındığında kıyamet kopması gerekirdi. Şu an gördüğüm tepkiler, beklediğimin çeyreği bile değil. Hatta, görevden almayı isabetli ve yerinde bulanların oranı daha fazla…

Dikkatimi çeken bir şey daha var ki, atama için ismi geçen tüm adaylar, teşkilata daha fazla heyecan katmış durumda!..

Yeni il başkanına düşen, kısa sürede CHP’yi toparlamak ve tekrar ana muhalefet partisi kimliğine büründürmek olacak.

Bakalım yeni il başkanı, bunu başarabilecek mi?

İşi oldukça zor…

GÜNÜN SORUSU

Avrupa ülkelerinde bir milletvekilinin maaşı asgari ücretlinin maaşının kaç katıdır?

Fransa’da 3, Hollanda’da 3, Belçika’da 3, İsveç’te 3,İngiltere’de 4, Yunanistan’da 4, Türkiye’de 14...

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz