Hüseyin KÜPELİ

Hüseyin KÜPELİ

ARA TATİL VE EĞİTİM SİSTEMİ

Eğitim-öğretim yılında ilk kez uygulanan ilk ara tatil başladı. Alışık olmasak ta, çocuklarımız tatil… Tadını çıkartsınlar bol bol!..

Gaziantep’in eğitimdeki durumu malum. Biz bu durumdan nasıl kurtulabiliriz, elbette bununla ilgili çalışmalar yapılıyor ve yapılacak ta… Sonuçları alacağımız günü sabırsızlıkla bekliyoruz.

Ama bir şey var ki, Gaziantep’in bu başrısızlığın tek suçlusu buradaki yerel yöneticiler değil, eğitim sisteminin de bunda etkisi var.

Çünkü her şehirde koşullar farklı ve getirilen kurallar, her il’de aynı etkiyi göstermiyor.

Örneğin, küçük illerde ve ilçelerde ailenin çocuğunu okutmaktan başka bir seçeneği yok iken, Gaziantep’te esnafın çocuğu esnaf yetişirken, sanayicinin çocuğu da ilerde işletmenin geçebileceğini hesap ediyor.

Genel uygulamalara bakacak olursak; her yıl değiştirdiğimiz müfredat ve yeni sınav sistemleri de olumsuz tabloyu körüklüyor.

Bugüne kadar getirilen her yeni model, bir öncekini mumla arattı. Bazen “eskisini geri getirseler razı olacağız” diyoruz ama elimize geçmiyor!..

Açık uçlu soru demişlerdi o bile, daha başlamadan bitti gibi!..

Binlerce öğretmen boşta ama ilginçtir aynı şekilde binlerce öğretmen açığı var!.. Atamalarda düzen bile sağlayamadık.

KPSS’de çözüm olmadı gitti!..

Reform diye önümüze konulan modellerin hepsi çürüdü!

Öğrencilerimizin okula başladıkları ilk haftada, eğitim sisteminde değişiklikler yapıldığına tanık olmuşluğumuz var. Her yıl başka başka kurallar getiriliyor!..

Böyle olunca da yarış atı gibi, öğrencinin zihni bulanıyor, bildiklerini de unutuyor!..

Tüm bunları yazıyorum ama sistemi kötülemek için değil… Bu tatil haftasının ilk günlerini yaşarken, umarım bu sistem bir işe yarar ve biz bir daha bu meseleleri konuşmayız.

Çünkü, günübirlik kararlarla, gençlerimizin hayallerini köreltmeye hiç kimsenin hakkı yok.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz