İbrahim Halil Yavuz

İbrahim Halil Yavuz

ARAŞTIRMAK HAKKINDA

Araştırma yapmak, kişinin herhangi bir konu hakkında bilgi toplaması, gerekli incelemeleri yapması ve sonuca ulaşması olarak aşama aşama değerlendirilir. Araştırılan konu, araştırmacı ve araştırmadan elde edilen sonuçlar bir araştırmanın yapı taşıdır. Araştırma yapılmadan ortaya atılan fikirler resmi ve bilimsel olarak kabul görmez. Araştırmanın da kendinde göre zor ve kolay yanları, artıları ve eksileri vardır.

Örneğin bir deney yapılacak olursa, günlerce aylarca hatta yıllarca tek bir gözlem sonucu beklenebilir.Ve bu araştırma sonucu günümüzdeki koronavirüs salgını gibi ciddi boyutlara ulaşmış bir hastalığın tedavisi için yapılıyorsa, böylesine bir durumda sonuca ulaşmanın ne kadar önemli olduğunu az çok tahmin edebileceksinizdir. Araştırma yapmak, insalık açısından ciddi bir öneme sahiptir. Öyle ki hastalıkların tedavisinden teknolojinin ilerlemesine, insan hayatını kolaylaştırmadan yeyip içmeye kadar her şey aslında kendi branşında yapılan bir araştırmanın sonucudur.

Araştırmak teriminin manasında biraz derine inilirse, Kur-an'ı Kerim'in ilk emri olan "Oku" ile bağdaştığı söylenebilir. Çünkü araştırmak ve verilen aklı kullanmak, yaşadığımız dini daha iyi öğrenmemizi sağlar. Çünkü kulaktan kulağa yayılan bilgiler ışığında şekillenmiş bir din anlayışıyla yaşamak, dini yaşamak değil yaşadığını din zannetmek olur.

Teknolojinin gelişmesiyle, haliyle yapılan araştırmanın şekli de değişti. Örneğin eski zamanlarda sıklıkla kullanılan ansiklopediler, kitaplar, gazeteler, dergiler, pusulalar zamanla yerini internete bıraktı. Böyle bir gelişme beraberinde araştırmaların daha kolay ve daha hızlı yapılmasını getirdi. İşler bu hali alınca da yenileşme ve teknolojileşme sürecinin daha yüksek bir hızda ilerlemesi kaçınılmaz oldu.

Her ne kadar biz fazla farkında olamasakta hayatın bu kadar içinde olan bir durumu; en sade, en anlaşılır, en hızlı ve en güvenilir bir biçimde gerçekleştirmek insanlık ve insalığın geleceği açısından önemlidir. Yılın ilk 6 ayı bitti, kalan 6 ayda ise araştırmalara ve okumaya yoğunluk verdiğimiz bir yıl olması temennilerimle.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz