Hüseyin KÜPELİ

Hüseyin KÜPELİ

ASGARİ GEÇİM!

Milyonlarca çalışan, şu sıralar, gelecek bir habere odaklandı!..

Asgari ücret ne olacak?

2 bin 324 lira olan asgari ücretle ilgili toplantılar, komisyonlar, görüşmeler devam ediyor!

Ne kadar olmalı, kaç lira ile geçim sağlanabilir, elbette komisyondakilerin kafayı dışarı uzattıklarında, piyasa gerçeklerinden haberi vardır mutlaka!..

İşçi sendikalarına göre, en az olması gereken tutan 3 bin lira seviyesinde ama tahminler o ki, 2 bin 600’lar seviyesinde bu iş bitecek. İnşallah yanılırlar tabiki!..

Demem o ki; bu ücreti belirlerken, vereceğiniz parayla işçi temel ihtiyaçlarını giderirken, faturalarını ödeyebilmeli ve ev kirasını da ev sahibine mahçubyet yaşamadan takdim edebilmeli. 3 çocuklu bir ailenin sadece temel ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için 3 bin liradan az bir paranın eline geçmemesi gerekiyor. Bunu ben değil, elbette ekonomistler ve bu konunun uzmanları söylüyor…

Asgari ücret, insanları mutlu edemese bile, asgari noktada tebessüm ettirebilmeli!..

İnsanların ev ekonomisi yani bütçesi denk değilse, yüzünün gülmesini bekleyemezsiniz. Çünkü kafası hep, bütçeyi denk getirebilmekle meşguldür!

Mutfak masrafı, ev kirası, çocukların eğitim gideri, elektrik-su gibi zorunlu giderler üst üste gelince aldığı asgari ücretle ayın sonunu nasıl getireceğini düşünüp durur!..

Asgari ücrete değindim çünkü Türkiye’de çalışan nüfusun üçte birinden daha fazlasının asgari ücret civarında bir ücretle geçinmeye çalıştığı işçi örgütleri tarafından belirtiliyor. Dolayısıyla, asgari ücret, yalnızca asgari ücret ile çalışanları değil, toplumun büyük bir kesimini de ilgilendiriyor.

Eğer işçi mutlu olursa esnafta mutlu olur. Esnaf mutlu olursa, üretici mutlu olur. Üreticinin mutlu olduğu ülkede ise herkes mutlu olur. Yani en alttakinin, asgari ücret ile geçimini sağlayan vatandaşın yüzünün gülmesi şart.

Tüm bu gerçekleri göz önünde bulundurarak, komisyonda bulunan kişilerin, işçileri asgari bir geçim standartınakavuşturmalarını dört gözle bekliyoruz!..

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz