İbrahim Halil Yavuz

İbrahim Halil Yavuz

ASGARİ ÜCRET

Tok açın halinden anlamaz demiş büyüklerimiz. Aynen de öyle.. Açlığı açlık çeken bilir. Yediği önünde yemediği arkasında olan biri, yiyecek bir parça ekmeği olmayan, daha kötüsü bakmakla yükümlü olduğu insanlar olan birinin halini nerden anlasın! Maalesef ki ülkemizin yaklaşık olarak %40'ı asgari ücretle geçiniyor.

Her gün biraz daha zorlaşan yaşam şartları, her gün biraz daha kabaran fiyatlar, her gün biraz daha zorlaşan iş bulma konusu ülkemizdeki çalışanları ve özellikle ülkedeki gençlerimizi biraz daha karamsarlığa itiyor. Geçtiğimiz gün Sakarya'da, eline "iş aş" yazarak kendini asarak intihar eden vatandaşımız bu duruma en somut örnek. (Kendisine Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum.) Bu ve bunun gibi onlarcası. Kimi medyaya yansıyor, kimi yansımıyor.

Zaten medya sadece kendine zarar veren, haber olma niteliğini taşıyan vatandaşlardan haber yapabiliyor. Asıl mesele kendi içine atan, kendi kendini yiyip bitiren, içten içe eriyen vatandaşlar... Bu insanlarımızda artık rahat bir nefes almalı, asgari ücret geçinilecek bir miktara yükseltilmeli.

Yeni yıl daha gelmeden, verilecek asgari ücret zammı henüz belirlenmemişken, zam haberlerinin ardı arkası kesilmiyor. Verilecek zam vatandaş için yine bi anlam ifade etmeyecek. Çünkü gelir artmadan, ne kadar artacağı belli bile olmadan giderlere çoktan zam yapıldı bile.

Yükselen kur karşısında paramızın değer kaybetmesi sonucu alım gücümüz gitgide azalıyor. Hal böyle olunca zamlar da kaçınılmaz oluyor. Yılın ortasında hiç bir çalışanın maaşına zam yapılmamışken, yediğimiz içtiğimiz ve diğer her kaleme zam yapılması yıl başında yapılan zammın anlamını kaybetmesine neden oluyor.

Umarım böylesine musibetler içinde geçen bir yıldan sonra, 2021 yılı yapılan asgari ücret zammıyla başlamak üzere kolaylaşan hayat şartları, düşen masraflar ve aşağı yönde artış gösteren döviz hareketleriyle daha bereketli bir yıl olur.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz