Psk. Alev Gamze Akbay

Psk. Alev Gamze Akbay

AŞK VE DÜNYADA VAROLUŞ

Aşk ve ilişkiler her zaman gizemli ve ilgi çekici konular olmuştur.   Bir edebi metne konu olabilecek şeyleri sıralamak istesek herhalde listenin başına “ aşk “ geçer. Aşk ne demektir? Gerçek aşk mümkün müdür? Kaçan kovalanır mı? Bu gibi soruların cevaplarını bulmak oldukça güç olmuştur.

Ne var ki tabiatın özünden doğan, bazen duygusal bazen tinsel anlamlar yüklediğimiz Farsça bir kelime olan “aşk”; yine Farsça bir kelime olan “Aşeka’dan geliyor. Aşeka “ sarmaşık “ demek. Sarmaşıklar, kuşattığı ağacın tüm besinine, suyuna, hayatına ortak oluyor.

Bir süre sonra ağaç, hem kendini hem de sarmaşığı beslemekte zorlanınca ölüyor. Sarmaşığın kuşattığı ağacın suyunu emmesi, onu soldurup zayıflatması ve bazen kurutması gibi aşırı sevginin de sevenin sevdiğinden başkasıyla ilgisini kestiği, onu sarartıp soldurduğu için bu duyguya aşk denmiştir. Bir duygunun acı getireceği en az mutluluk getireceği kadar belliyse, neden bu duyguyu yaşamadan duramayız?

Biz insanlar varoluşumuz gereği ilişkisel varlıklarız ve bu gerçeklikten kaçmak neredeyse imkansız. Kendimiz için anlamlar üretmeye, diğerleriyle ve dünya ile bir bağ kurmaya ihtiyacımız var. Birini sevdiğimiz zaman içsel dünyamız daha zenginleşir ve derinleşir. Dünya daha yaşanabilir bir yer olur.

Tam da bu yüzdendir ki, aşık olunan kişiden ayrıldığımız zaman dipsiz bir acının içine düşebiliriz. Çünkü onu kaybederken kişi kendi anlamını yitirebilir ve birdenbire çok derin bir yalnızlık içine düşebilir. Bütün duygularını tek bir insanda ve tek bir şeyde harcamak! Benim bahsettiğim aşk sadece bundan ibaret değil…

Bizler hayatımızın hem yazarı hem de gözlemcisiyiz. Bu nedenle kararlarımızı seçmekte özgürüz. Aşkı yaşarken ne kadar otantik olabiliyoruz? Burada bahsettiğim otantik olma hali, daha çok kendi sınırlarımızın ve özgürlüğümüzün farkında olmak. Ne kadar farkındayız? Daha otantik bir ilişki yaşamak için kişinin kendi değerlerinin ve seçeneklerinin farkına varmasına ihtiyacı vardır. Üstelik, bu değerlerin bir gün yeniden değişebileceğinin bilincinde olarak!

Madem ki birini sevmek müthiş heyecan verici bir deneyim o zaman ne oluyor da aşk azalıyor, bitiyor veya acı dolu bir deneyime dönüşüyor? İnsanlar kendi anlamını yitirmemek ve derin bir yalnızlık yaşamamak için aşkta kalmaya çalışıyor. Bu durum ise, otantik olmayan bir yaşam biçimine sürüklüyor. Kişi kendi gibi olmadan yola devam etmeye çalışıyor. Yani bu duygunun kölesi oluyor! Seçim yapmak ve yaratmak konusunda özgürsün. Şimdi tarafını seç… Kendi özgürlüğünün ve sınırlarının farkında mısın? Yoksa aşkın kölesi mi?

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz