Dyt. Nedime Nur Karacan

Dyt. Nedime Nur Karacan

Bağırsak sağlığı ve probiyotikler

Merhaba sevgili okurlar. Bugün bağırsak sağlığı ve probiyotik kullanımından bahsetmek istiyorum. Umarım siz de bu yazımdan kendiniz için birşeyler bulup hayatınıza geçirebilirsiniz.

Çoğumuz zaman zaman kabızlık,şişkinlik ve gaz problemleri yaşıyor ve bu konuyla ilgili çok farklı çözüm önerileri sunuluyor. Bu noktada önemli olan uzmanların önerdiği yöntemleri uygulamak ve bilimsel olmayan genel geçer yöntemlerden uzak durmak. Unutmayın bağırsak sağlığı çok önemli. “Sindirim sisteminizin düzenli çalışmadığını düşünüyorsanız yeterince probiyotik almıyor olabilirsiniz. Probiyotikler, sindirim sistemimiz için en doğru tercih. Bağırsak mikrobiyotamız oldukça karmaşık bir yapı ve bağışıklık sisteminizle, ruh halinizle, kilonuzdaki değişimlerle, sindirim sisteminizle ve genel sağlığınızla ilişkili. Dolayısıyla dengesiz ya da sağlıksız bir bağırsak yapısı, halsizlik, depresyon, ciltte sivilce ve lekelenmeler, bağışıklık sisteminde zayıflama gibi ciddi problemlere yol açabiliyor.

Sağlıklı yetişkinlerde probiyotik takviyesi daha sağlıklı bir mikrobiyotanın oluşmasına, iyi bakterilerin sayısının artmasına, sindirim fonksiyonlarının gelişmesine ve genel sağlığın iyileşmesine destek oluyor. Bazı besinler aracılığıyla probiyotikleri vücudunuza alıyor olsanız da optimal sağlık için zaman zaman bir doktora danışarak probiyotik takviyesi almanızda fayda var.

Bağırsak sağlığınız için probiyotik alımı kadar önemli olan bir diğer faktör de prebiyotik alımı. Probiyotikler ve prebiyotikler sıklıkla birbirine karıştırılsa da aslında vücuttaki işlevleri oldukça farklı. Genel hatlarıyla probiyotikleri bağırsaklarınızın düzenli çalışmasına yardımcı olan ve sindirim sisteminizi güçlendiren faydalı mikroorganizmalar olarak tanımlayabiliriz. Prebiyotikler ise probiyotiklerin gelişmesini sağlayan besin ögeleridir. En zengin prebiyotik kaynakları arasında kök sebzeler, lif içeriği yüksek meyve ve sebzeler, yulaf, çavdar ve buğday gibi tahıllar yer alıyor. Diyetinizde bu besinlere yer verdiğinizde bağırsaklarınızdaki iyi bakterileri beslemiş ve çoğalmalarını sağlamış oluyorsunuz. Sonuç olarak ne kadar çok probiyotik, o kadar mutlu bağırsaklar!

Tüm bunlara ek olarak, beyin ve bağırsak arasında olağanüstü bir bağlantı bulunuyor. Kötü bir bağırsak sağlığı ruh halini olumsuz etkileyerek depresyona bile neden olabilirken, kötü bir ruh hali de sindirim sistemi üzerinde olumsuz etki gösteriyor. Kısaca, ruh halinizin iyi olması bağırsaklarınızın da daha düzgün çalışması demek. Bu yüzden sağlıklı bağırsaklar için size kendinizi iyi hissettiren şeylere zaman ayırın ve en önemlisi de stresten olabildiğince uzak durmaya çalışın.”

Ayrıca su tüketimi de bağırsak sağlığı için oldukça önemli bir faktör. “Hayatımızın vazgeçilmezlerinin başında gelen su, sindirim sistemimiz için çok önemli. Bu yüzden mutlaka günlük içmeniz gereken su miktarını tamamlamalısınız.” Günlük içtiğiniz su miktarını takip edebilmek için telefonunuza bununla ilgili uygulamalar indirip oradan takip edebilirsiniz.

“Yeterli miktarda su içmenin yanı sıra egzersiz yapmak da ruh halini olumsuz etkiliyor ve sonuç olarak sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlıyor.”

Antibiyotik kullanımı ve mikrobiyota;

Antibiyotik kullanımı bağırsak mikrobiyatasını olumsuz etkiliyor ve bağırsaklardaki yararlı bakterileri de öldürüyor.

Haftaya görüşmek dileğiyle. Sağlıkla kalın..

İnstagram:@dytnurkaracan

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz