Demet Erik

Demet Erik

Bahar ayları size kilo aldırmasın

Baharı hissettiğimiz bu günlerde , herkeste kilo verme telaşı başladı. Bilinçsiz yapılan diyetler metabolizmanızın yavaşlamasına sebep olabilir. Dikkat kilo vereceksiniz diye şok diyetlerin tuzağına düşmeyin.

Mevsim geçişlerinin olduğu bu dönemde vücudumuzda oluşan hormonal değişiklikler bahar yorgunluğuna neden olur. Bahar aylarında havadaki elektrik yükü artar ve negatif iyonların artması

durumunda bahar yorgunluğu oluşur. Bunun yanında havaların ani değişimi uykusuzluk , eklem ağrıları, sindirim sorunları görülmekte yaşam kalitesi düşmektedir..

Bahar yorgunluğunu üzerimizden atmanın ilk adımı dengeli ve sağlıklı beslenmektir. Bunun için beslenme alışkanlıklarını gözden geçirmeniz gerekmektedir.

ÖĞÜN SAYINIZI ARTIRIN

Ara öğünler kilo verme sürecinde mevsimsel değişikliklerden etkilenen metabolizma hızınızı artırır Kan şekerinizi dengede tutarak çabuk acıkmayı önler, vücudumuzda daha az yağ depolanmasını sağlar .Doygunluk hissini artırarak kilo verme sürecini hızlandırır. Bu nedenle 3-4 saatten uzun süre aç kalmamaya özen gösterilmeli, günde 5-6 öğün beslenilmelidir. Ara öğünlerde 150-200 kaloriyi geçmeyecek yiyecekler tüketilmelidir. Ara öğün tercihi daha çok doyurucu ve sağlıklı besinlerden yana kullanılmalıdır. Ara öğünlerde tüketeceğiniz karbonhidrat içeren

besinlerin yanında mutlaka proteinli besinler bulundurulmalı, böylece daha uzun süre tok kalmaya yardımcı olacaktır.

Öğünler içerisinde en önemlisi sabah kahvaltısıdır. Uyandığımızda en geç 1 saat içerisinde kahvaltı yapılması gerekir. Kahvaltının önemi insan vücudunu diğer öğünlere hazırlar ve her öğünden daha çok verim almamızı sağlar. Kahvaltıdan önce güne 1 bardak su ile başlamak vücudun geceden kalan yorgunluğunu atmakta ve aynı zamanda gece uyurken terleyerek atılan su miktarını yerine getirmektedir.

SOFRANIZDA MEYVE-SEBZEYE YER AÇIN

Güzel havaların gelişiyle mutfaklarımıza giren sebze ve meyve çeşitlendi. Vitamin, mineral ve lif kaynağı olan sebze ve meyveler, aynı zamanda içerdiği güçlü antioksidan bileşikler

ile vücut direncinin artmasında büyük rol oynuyor. Özellikle A, C, E vitaminleri ve çinko bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Bu besinler hem doyurucu hem de lif içerikleri ile sindirim sistemini hızlandırır. C vitamininden zengin besinler; turunçgiller, maydanoz, kuşburnu, biber, ananas, kivi tüketilmelidir.

Özellikle A ve C vitamininden zengin olan yeşil erik bağışıklık sistemini destekler, sindirilebilir lif açısından zengin olduğundan, kabızlık ve gaz problemini önler. A vitamininden zengin yumurta sarısı, havuç, kayısı sarı- turuncu meyve ve sebzelere ağırlık verin. Her öğünde, sebze ve meyve çeşitliliğini sağlamak için farklı renklerde ve farklı seçenekler tüketilmelidir. Kilo kontrolünün sağlanması ve dengeli beslenmek için günde en az 5 porsiyon sebze ve meyve tüketilmelidir.

B12 VİTAMİNİ İHMAL ETMEYİN

Bahar yorgunluğunuzun sebebi B12 vitamini eksikliği olabilir.B12 vitamininin eksikliği başta sinir sistemi olmak üzere, denge bozukluklarına, stres, unutkanlık, metabolizmanın yavaşlaması gibi birçok önemli rahatsızlığa neden olur.B12 vitamini en çok hayvansal kaynaklarda bulunmaktadır.B12 vitamininden zengin et, süt, peynir, yumurta ve balığın mutlaka beslenmede olması gerekir. 6 ayda bir mutlaka B12 düzeyinin ölçülmesi gerekir. Özellikle vejetaryen beslenen kişiler B12 takviyesi almalıdır.

SIVI TÜKETİMİNİ ARTIRIN

Vücut ısısının denetiminde, ödemin atımında ve metabolizmamızın hızlanmasında suyun büyük rolü vardır. Ortalama günlük 2-2.5 litre kadar su tüketilmelidir. Çay ve kahve gibi kafein içeriği fazla olan içeceklerin fazla tüketimi , vücutta diüretik etki yaratacağından vücutta fazla suyun atımına sebep olur. Çay ve kahve tüketildiğinde yanında mutlaka su bulundurun. Yüksek miktarda kafein alımı kalp çarpıntısına, sinir sistemini uyararak yorgunluğa ve depresyona yol açabilmektedir.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için kuşburnu, ekinezya, adaçayı, beyaz çay gibi bitki çayları tercih edilebilir. Bitki çayları tüketimi konusunda dikkat etmelidir. Fazla miktarda tüketimi dehidrasyona yol açabileceği için 3-4 fincandan fazla tüketilmemelidir.

FİZİKSEL AKTİVİTENİZİ İHMAL ETMEYİN

Fiziksel aktivite sağlıklı yaşamın ön koşullarından biridir. Fiziksel aktivite kişinin kendisini daha enerjik hissetmesini, daha canlı ve hareketli olmasını sağlayarak yaşam kalitesini artırır.

Düzenli fiziksel aktivite yapılması kalp ve beyin fonksiyonlarının düzenlenmesinin yanı sıra bazı hastalıkların önlenmesinde ve tedavisinde de son derece önemlidir .Bundan dolayı haftanın en az 3 günü 40-45 dakikalık tempolu yürüyüşler yapılmalıdır. Sporu ne çok aç karnınıza ne tok karnınıza yapın, ana öğünlerden bir saat sonra yapmaya çalışın.

UYKU DÜZENİNİNE DİKKAT

Uyku düzeninin sağlanması kilo kontrolü için büyük önem taşımaktadır. Uyku ile birlikte salgılanmaya başlayan bazı hormonlar, kilo vermemize yardımcı oluyor. Gece geç saatlerde uyuyanlarda leptinin az salgılanması ve ghrelin hormon salgısının da olmasıyla birlikte iştah kontrolü sağlanmadığı için   gece atıştırmaları artmakta ve daha fazla kalori tüketilmektedir. Normal bir uyku süresi 7 ile 8 saat arasındadır, bu uyku süresinin altında uyuyan insanlarda kilo almaya ve depresyona olan eğilim artıyor. Daha rahat bir uyku için ise   akşam öğününde ağır ve yağlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz