Bünyamin ACAR

Bünyamin ACAR

Beklenti ve fırsatlar

Sanayicilerimiz iyi bilir, çok defa kendilerinden duymuşumdur. Yatırım yapılacak en iyi zaman piyasaların durgun olduğu zamanıdır, derler. Ne kadar risk alırsan, o kadar kazanırsın...

Bunun geçmişte yaşanmış çok örnekleri de vardır. Piyasaların yavaşladığı dönemlerde beklentilere göre yeni fabrika, kapasite artırımı ya da ihtiyacın artacağı bir sektöre yatırım yapan firmalar piyasaların rahatlamasıyla birlikte büyük karlar elde etmişlerdir.

Tabii bu risk alma opsiyonuyla da ilgilidir. Kimi işadamları bu süreçlerde sıfır riskten yana olsa da Gaziantep iş dünyası ekonominin yavaşladığı dönemlerde birkaç adım sonrasını düşünerek geleceğe yatırım yapan, girişimci bir karakteristiğe sahiptir.

Tabii günümüz şartları göz önünde bulundurulduğunda ise bölge açısından bu durum salt bir yatırım hamlesinin ötesinde ülke ekonomisi üzerindeki manipülasyonları bozacak bir hamle olarak da değerlendirilebilir.

Bu sebeple üreten kesimin çarkları döndürme noktasında tereddütlerini biraz daha minimize etmesi ve yatırımlarını ertelememesi ülke menfaatleri açısından da öne çıkmaktadır.

Sermaye yapısı güçlü olan firmalar risk alma opsiyonlarına bağlı olarak daha etkin bir şekilde yatırımlarını sürdürmektedirler.

Bunun yanında yine aynı güçlü sermaye yapısına sahip olup bekle-gör düşüncesiyle yatırım süreçlerini erteleyen firmalarda bulunmaktadır.

Ekonomi üzerindeki manipülasyonlara rağmen ekonomimiz durmadı, yoluna devam etti. Türkiye ekonomisi dünyanın en fazla büyüyen ekonomisi olmayı da başardı. Dünyanın neresinde olursanız olun riskler her zaman var ve olmaya da devam edecek. Bakalım budan sonra da bu riskleri göze alıp geleceğe yatırım yapanlar önümüzdeki süreçte nasıl ve ne kadar kazanacak. Bekleyip göreceğiz.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz