Prof. Dr. Salih ŞİMŞEK

Prof. Dr. Salih ŞİMŞEK

BİR AKSAKALDAN SESSİZ SORULAR

'Okuduğunu anlama özürlü' olanlara nasıl bir sıfat bulsak?

Siz hiç farkında olunmadan yaşanan mutluluk gördünüz mü? 

Develer, 'deve' olduklarının; öküzler de, ‘öküz’ olduklarının farkında mıdırlar?

Beyinlerini birilerine emanet bırakanlar, 'beyinsiz'dolaştıklarının farkında olurlar mı?

Yiğit düştüğü yerden kalkarmış. Bu tespit ‘sakıt’ ve ‘sabık’ yiğit siyasetçiler için de geçerli midir?

Her şey değişiyor. Onların da değişmesi gerekmez mi? Birkaç ay sonra da kurban, bayrama denk gelirse ne olacak halimiz?

Eşek, fıtratına uygun davranıyor da, acaba insanların ‘bir kısmı’ da öyle yapıyor mu? (kasıt aramayın, içinden geçti de sordum)

Hani merak etmiyor da değilim: kendileri 'Ensar' olmayanlar, 'Ensarlığı' kabul etmeyenler, Ensar olanlara neden karşı olurlar ki? 

Hani diyorum; 'yalancı' biri, bir başkasına 'yalancı' dese... Eeeee? Ne demek istemiştir? Muhatap nasıl biridir? Kafam karıştı da... 

Ne garip! Zaman ilerleyip ahir ömre (sona) yaklaşırken bazı insanların özgül ağırlıkları sıfıra doğru ilerliyor. Bu tür insanlardan tanıdığınız var mı?

Katillerine âşık olan insanların olduğu yerde, hırsızlarla ortaklık yapmanın bir mahzuru olur mu ki? (Hani zihin egzersizi olsun diye sordum. Başka bir amacım asla olamaz). 

Birileri bir zamanlar bir vesile ile demiş ki: Bana yapılan zerre kadar iyiliği de zerre kadar kötülüğü de unutacak kadar nankör’ değilim. Yargısı doğru’ bir yargı mıdır?

Müslüman bilim adamlarının yaptığı bir araştırma sonucu, geçen yıl ‘orucu bozan’ sebeplerin, bu yılda aynı olduğu tespit edilmiş. Bir bilen Yiğitbey öyle naklediyor. Hayret!Olur mu öyle?

Birileri bir zamanlar atasözü 'denemesi' yapmış ve iki 'atasözü' inşa etmiş:
1. Abdestsiz adama namaz dayanmaz!
2. Abdestsiz adamın namazı ne zaman bitireceği belli olmaz!

Ne dersiniz? Atasözlerini iyi inşa etmiş mi? Bu sözler asırlarca geçerliliğini korur mu? Yoksa yarın unutulup gider mi?

'Meczup' birine 40 yıl boyunca 'akıllı' denirse o artık 'akıllı'kabul edilirmiş. Peki, 40 yıldan sonra onun 'akıllı olmadığı'anlaşılırsa, ona inananlar kaç yıl sonra onun 'meczup' olduğunu kabullenirler? 

Tamam, yapılan 'kötü' şeyleri hep birlikte eleştirelim, ama 'iyi' şeyleri ne yapalım? Genetik müzmin muhalefet duygusu ile ona da yine muhalefet etsek mi ki? Bir soru geliyor aklıma: ülkemi yıllardır kırmızı ışık’ta bekleten kim veya kimlerdir? 

Aksakalın soracağı daha çok soru var da…

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz