M.Hayri ÖZKEÇECİ

M.Hayri ÖZKEÇECİ

Bir garip Fenerbahçe maçı...

Yıllarca Anadolu takımlarının üç büyüklerle yapılan maçlara otomatik motive olduklarından dem vurduk...

Futbolcular işlerini daha ciddiye alır, daha fazla mücadele eder.Seyirci tribünleri dodurur,daha bir coşkuludur.Rakip takım taraftarı olunca işin tezahurat kısmı da otomatik hallolur.
Basın tarafında da durum bu maçlarda daha farklıdır... Ulusal basının ünlü simaları ile yerel basının birlikte doldurduğu basın tribünü de renklidir bu maçlar da.

Protokol tribününü ne siz sorun ne ben söyleyeyim. Yıl boyu stadyumun semtine dahi uğramayan zevatı protokol kurallarına uygun ağırlamak başlı başına bir resmi sorun olur.

Vel hasıl stadyum çevresi dahi daha bir farklıdır...
Başlığı,"bir garip fener maçı" diye attım.
Gerçekten garipti!

Şike soruşturmalarının gölgesinde başlayan süper lig de ilginç toplumsal reaksiyonlara tanık oluyoruz.

Şampiyonlar liginde sen bizi temsil edemezsin" denilen Fenerbahçe camiası "suçsuz",pardon tek suçlunun kendileri olmadığının mücadelesinde kelimenin tam anlamıyla kenetlenmiş.
Açıkça meydan okuyorlar!

Bizzat talep ettikleri Bank Asya'ya gönderilemenin verdiği cesaretle de haykırıyorlar:"Fener'le kimse başa çıkamaz!"

Valla yerden göğe kadar haklılar...

Gerçi rakiplerinin "kulüpler birliği"adı altında "aman Fener gibi bir altın yumurtlayan takıma "bir kez olsun himmet" diye Ankara’da başvurmadıkları makamları saymazsak, gerçekten de "kimse başa çıkamaz!"

Bizim futbolcuların birkaçı hariç sıradan maç gayreti dahi göstermedikleri Fenerbahçe 3 puana zorlanmadan uzanırken mazlum(!) bir takıma bir darbe de bizden demek istemedik sanki...
Gariptir sonucu hep beraber çok kolay kabullendik.

Neden acaba? derken yanıtı Tolunay Hoca'nın basın toplantısından ayrılırken kulak misafiri olduğum iki taraftarımızın konuşmasında buldum...

"Yani Fener'i yensek ne olur, yenmesek ne olur. Avrupa’ya gitsek ne olur gitmesek ne olur. Geçen sezon Avrupa hakkını kazandık.N'oldu? Ne futbolcular, ne taraftar, ne de ulusal basın ilgi gösterdi.Yönetim takımı güçlendireceğine aksine kan kaybettirdi.Şimdi böyle bir mentaliteyle Fener' yensen ne olur yenmesen ne olacak!"

İşte böyle, bu işte bir gariplik var diye durum analizine kafa yorarken istediğim yanıtı bulmuştum ki başka bir taraftar sohbetin de "40 yıldır futbol bu kadar lezzetsiz olmamıştı" değerlendirmesine ister istemez müdahil oldum;"Acı ama dostum, galiba en doğrusunu sen söylüyorsun!"

Türk futbolu galiba bu sezonu baştan kaybetti...Ne zaman kazanacak? Bilmiyorum.Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz