Hüseyin KÜPELİ

Hüseyin KÜPELİ

BİR GARİP İSTATİSTİK!

Gaziantep uzun yıllar dışardan göç alan bir şehir olarak anılmış olsa da, kültürel yapısını, gelenek ve göreneklerini uzunca bir dönem yaşatmaya devam etti.

Bunun başlıca sebeplerinden birisi; göçle gelen insanların, yakın illerden gelmesiydi… Kahramanmaraş, Şanlıurfa ve Adıyaman başta olmak üzere çevremizdeki illerden gelen insanların örf ve adetleri de bize yakın olduğu için, adapte süreçleri hızlı gelişti.

Neden bunları yazdım ki, şimdi durup dururken!..

Geçenlerde, yerel gazetelerde çıkan bir haber nedeniyle…

“Gaziantep, boşanmalarda Türkiye birincisi” olmuş!..

Biraz daha açayım isterseniz!..

Adalet Bakanlığı Dava Atlası hazırlamış… Buna göre, Adıyaman, Diyarbakır, Batman, Siirt, Hakkari, Van ile Ağrı'da en çok tazminat davaları ile kayda geçerken, 67 ilde en çok veraset konusunda dava açıldı.

Atlasın en ilgi çekici tarafı, Türkiye’deki boşanma davaları… Gaziantep bu alanda Türkiye birincisi olmuş…

Kötü bir istatistik doğrusu!..

Gaziantep’in kozmopolit yapısı, bir çok sebepler bunda etkendir ama en önemli gerçek, insanların bu şehirde mutsuz olduğunu gösteriyor.

Ekonomik sebepler vesaire, insanları mutsuzluğa iter ama bir arkadaşım “Çok para kazanınca da insanlar mutsuz olur” demez mi!

Hak verirmisiniz bilmem ama, her ay Türkiye’nin ihracat rekorlarının kırıldığı bir şehirde, çok fazla boşanma davası olması, birbiriyle bağlantılı olabilir mi?

“İnsanlar para kazanıyor ama mutsuz” olduğu sonucunu buradan çıkartabiliriz!..

Sebep ne olursa olsun, Gaziantep’te bu istatistiği ortaya çıkartan sonuçlar, akademisyenler tarafından irdelenmeli ve bunun sebeplerini ortadan kaldırmaya yönelik, yerel yönetimler çalışma yapmalı. Net…

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz