A. Eray ÜNVER

A. Eray ÜNVER

Bir parkın kenarında

Ne zaman Suriyelilerle ilgili incitici acı veren bir olay duysam, abimin sözleri aklıma gelir.

Abim ‘bana kendini başka bir ülkede sığınmacı olarak düşün, sokakta ailen ve çocuklarınla otururken biri gelip bir ihtiyacın var mı? diye sorduğunda ne hissedeceksen sen de mültecilere o şekilde davran’ der.
Kendimi ve çocuklarımı hiç tanımadığım bir yerde cebimde 5 kuruş para yokken, bir park kenarında otururken hayal ederim. Biri bir tas su verse o an için milyonlara bedeldir. Bir tas suyu olmayandan bir selam almak ister canım, bir merhaba duymak isterim tanımadığım insanlardan. Allah’ın bir selamı üzerime olsun isterim.

Horlanmamak isterim. Bir sıcak çorbaya muhtaçtır kalbim. Bir ensar vicdanı isterim yanımdaymış gibi peygamberim. Bir dua isterim ilk defa gördüğüm kardeşimden. Belki biri çıkar ‘La Tahzen! Üzülme, Allah bizimle beraberdir’, der.

Türkiye’ye sığınan 3 milyon mülteci benim kabusumu bizzat yaşadı. Parklarda yattılar, çöplerden yiyecek aradılar. Kimi ensar oldu onlara kimisi kahhar.

'E onlar da kaçmasaydı. Oturup savaşsaydı.’ Dediğinizi duyar gibiyim. Peki siz olsanız Suriye’de şu an kimin için savaşırdınız. Esad için mi? Amerika için mi? İran İçin mi? İşid için mi? Pkk için mi? Yoksa 50 parçaya bölünmüş, zaman zaman birbirleriyle savaşan Özgür Suriye Ordusu için mi?.

Suriye’de şu an için bizim kurtuluş mücadelesine benzeyen bir taraf yok. Kime elini atsan arkasından global bir güç çıkıyor. Silah satışı için, egemenlik için, para için binlerce masum çocuk ve sivil ölüyor. Çocukları ölmesin, eşlerine tecavüz edilmesin diye Türkiye’ye kaçan kişileri nasıl suçlayabiliriz.
Ben sınır şehri olan Kilis’te doğdum. Eğer Lozan Antlaşmasında o sınır 10 km yukarıdan çekilseydi şu an kendi şehrimde mülteciydim. Sınırın ne tarafında doğacağım, hangi milletten olacağım bana sorulmadı. Ama eşref’i mahlukat olarak yaratıldım. Suriye’de de doğsam Mozambik’te de doğsam insan olarak doğacaktım. Allah’ın bize ‘neden Suriyelileri ülkenize aldınız? Trafiği mahvettiler, parklarınızı doldurdular, ev kiralarınız yükseldi’ diye soracağını zannediyorsanız kahrolsun Suriyeliler.

Son günlerde Suriyeliler ile ilgili provakatif saldırılar artmış durumda. Ülkede resmen bununla ilgili çatışma ortamının çıkması için çalışanlar var. Sosyal medyada aslı astarı olmayan yüzlerce yalan haber dolaşmakta. Politik yanlışlıklar, Suriyelilerin hataları, ekonomik durum, insan olmaya ve insani düşünmeye engel olmamalı. Yaşam mücadelesi veren insanlara yardım etmek en büyük amacımız olmalı. Eğer kalbinizde en ufak bir nefret ve kin oluşuyorsa lütfen kendinizi eşiniz ve çocuklarınızla yabancı bir şehirde bir parkın kenarında düşünün.

Allah devletimizi ve milletimizi o günlere düşürmesin.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz