Güven SERT

Güven SERT

BİZİ KİM KORUYACAK?


OLAY: Bir hastanenin acil servisi. Acile kocasıyla gelen kadına iğne yapılması gerekiyor. Kadına iğne yapan hemşire, yan sedyede yatan başka bir hastanın erkek yakınlarının perdenin arasından kendilerini izlediğini farkediyor. Uyarıyor. Bu arada eşinin röntgenlendiğini (afedersiniz ama durum bu) öğrenen koca tacizcileri uyarıyor. Tacizciler hem kocaya, hem hemşireye, hem güvenlik görevlilerine ve hem de önlerine kim gelirse ona saldırıyor. Eşini korumak isteyen kocanın kolu ve burnu kırılıyor. Bu arada kavganın görüntüleri de var. Tek suçu eşini ve namusunu korumak amacıyla bazı sapıkları uyarmak olan adama öyle bir saldırmışlar ki... Darp falan değil. Resmen adam öldürmeye tam teşebbüs...


SONRA NE OLMUŞ?

Taciz ve darp zanlıları yakalanmış. İfadeleri alınmış ve serbest bırakılmışlar...

Bu anlattığım olay Antalya, Kemer’de bir devlet hastanesinde yaşanıyor. Olayın görüntüleri bütün haber sitelerinde mevcut.

Bir kadın eşinin yanında taciz ediliyor. Hem de bir devlet hastanesinde. Yetmiyor, koca öldüresiye dövülüyor. Yetmiyor, hemşire, hastane çalışanları ve güvenlik görevlileri darp ediliyor... Şehir eşkiyaları yakalanıyor. Çok güvendiğimiz devletimizin çok güvenmek istediğimiz kolluk güçleri ve savcıları bu adamları serbest bırakıyor...

Toplumun huzurunu ve güvenliğini, devlet memurunun iş yapabilme yeteneğini, ailenin mahremiyetini ve kutsallığını, kişinin can ve mal emniyetini bundan daha fazla tehdit eden, bu unsurlara saldıran, zarar veren başka bir suç olabilir mi? Cinsel suç, canavarca darp ve devlet memuruna saldırı... hepsi birden. Bundan büyük suç olur mu?

 

 

BENCE OLAMAZ...

Akl-ı selim hiçkimseye göre de olamaz.

Peki bu eşkiyaları serbest bırakma yetkisini kim hangi kanundan alıyor?
Böyle olayları basit yaralama ya da darp olarak yorumlamayıp, cana, mala ve ırza kast olarak yorumlayacak... Bu toplumu, insanlarımızı ve değerlerimizi böyle eşkiyalardan korumayı kendisine görev edinmiş polis ve savcılarımız yok mu?

Hastanede kadın röntgenleyen, vatandaşı yaralayan, devlet memurlarına saldıranları polis ve savcılarımız bırakacaksa...

Bizi kim koruyacak?

Biz kime güveneceğiz?
Kanunlarımız bu zorbaları serbest bırakıyorsa... kanuna güvenemeyeceksek. Kanun adamlarına güvenemeyeceksek... neye güveneceğiz? Kime güveneceğiz?

Bu tip darp olaylarında kullanılan şiddeti izleyip, adam öldürmeye teşebbüs, cinsel taciz. Devlet memuruna şiddet... gibi cezası yüksek maddeleri uygulamak çok mu zor?

Bu maddeler uygulanmadığı sürece ve bu kafayla bu toplumun da insanlarımızın da can ve mal güvenliğinin korunması çok zor... Böyle kararları gördükçe kendimizi emniyette hissetmemiz, kolluk ve yargı güçlerine güvenmemiz çok zor.

Yasa var... İmkan var... birileri uygulasın, yorumlasın o zaman...
Uygulasın ki biz de vatandaş olarak kendimizi güvende hissedelim... Bilelim ki yasalarımız ve yasa uygulayıcılarımız bizim yanımızda ve arkamızda.

Bilelim ki yasaları bu vandalları korumak için değil, toplumdan uzaklaştırmak için kullananlar var...
Bilelim ve güvenelim... Bu çok mu zor?

Vatandaşı korumak? Saldıranı cezalandırmak, çok mu zor? Hepimizin ailesi var... Bu zorbaları bırakanların da... Onları bırakan yasaları yapanların da...

Lütfen biraz görev aşkı... Lütfen biraz toplumu, vatandaşı koruma isteği ve bilinci...
Çok şey mi istiyoruz?

 

 

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz