Demet Erik

Demet Erik

Bu besinlerle tok kalın

Kilo verme sürecinde sağlıklı ve dengeli bir beslenme programı ile kısa sürede hedefinize ulaşabilirsiniz. Başarılı bir diyetin sırrı beslenme programı içerisinde yer alan besinlerdir.

Çünkü tüketilen besinler vücutta farklı etkilerde bulunur.Hiçbir besin tek başına mucize değil fakat bazı besinler hem tok tutar, hem zinde hissetirir. Protein içeriği yüksek, posa yönünden zengin gelisemik indeksi düşük olan besinler iştah kontrolünü sağlamada önemli bir faktördür. Bu besinleri sıralayacak olursak ;

TARÇIN: Tarçın iyi bir antioksidandır.Açlık tokluk kan şekerini düzenler, insülin direncini dengelediği için diyabet hastaları tarafından sıkça kullanılmaktadır. Diyetinizde tatlı yeme isteğini baskılar, kilo vermeye destek olur. Hazımsızlık çeken bireylerde tarçın kullanımı şişkinlik ve gaz sorunlarını giderir. Tarçını çay, salep, süt veya yoğurt gibi besinlerle kullanabilirsiniz.

KETEN TOHUMU: Yüksek oranda omega 3, omega 6 yağ asitleri, çözünmez lif , B6 vitamini ve lignan içerir. Omega 3 yağ asidi sayesinde kalp damar sağlığını korumaya yardımcı olur, kolesterolü düşürür. Kan şekerini dengeler, tokluk hissini sağlar, kilo verme sürecini hızlandırır. Zengin E vitamini içerdiğinden dolayı antioksidan etki gösterir. Salatalarınıza veya yoğurtlarınıza ekleyebilirsiniz. Günde 40 gr fazla tüketilmemelidir.

AVOKADO: İçerdiği yağlar sayesinde kalp sağlığını korur. Oleik asit içeriği sayesinde tokluk hissini yaratan merkezleri uyarır, açlık duygusunu bastırır. Avokado çekirdeği antioksidan içeriği ile yağ yakmaya ve kilo kontrolünü sağlamaya yardımcı olur. Yapılan araştırmalarda yemeğin yanında yarım porsiyon tüketen kadınlarda daha tok hissettiği ve üç saat sonra oluşan yemek yeme hissinin azaldığı görülmüştür.

BADEM: Çinko, demir, kalsiyum, E vitamini gibi mineraller ve vitaminler bakımından zengindir. İçeriğindeki yağ sayesinde kalp ve damar kalitesini artırır, mide boşalmasını geciktirerek tokluk hissi sağlar. Kan şekerini dengede tutarak ani acıkmaları önler. Ara öğünlerde veya kahvaltıda tüketilebilir. Çiğ, tuzsuz ve kavrulmamış olanları tercih edilmelidir.

KARABUĞDAY: Yüksek lif içeriği ile uzun süre tok tutar, bağırsakların çalışmasını sağlar. Vücutta üretilemeyen, sekiz farklı amino asiti içerir. Ayrıca gluten içermediği için çölyak hastaları rahatlıkla tüketebilir. Kan şekerini yavaş yükseltir bu yüzden diyabet hastalarının vazgeçilmezleri arasında bulunmaktadır. Sağlıklı bir şekilde kilo vermek isteyenlerin beslenmelerinde mutlaka bulunması gerekir.Karabuğdayı ister haşlayıp salatalara veya sebze yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

YUMURTA: Yumurta anne sütünden sonra gelen en kaliteli ,en önemli hayvansal kaynaklı proteindir. İçeriğindeki A.E vitamini, fosfor, iyot, mineralleri ile vücudun gereksinimini karşılar.

Kas yapımını destekler, uzun süre tok kalmamıza yardımcı olur, daha az kalori yakmanıza yardımcı olur.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz