Güllü Tekin

Güllü Tekin

BU ETİKETE DEĞMEZ

Hepimiz her şeyi çok iyi biliyoruz. Mesela ben şimdi buradan çok güzel eleştirip sonra gidip uyuyacağım pek bir işe yaramayacak gibi gözükse de aslında bir ışık uyandırması açısından fena fikir değil uyumam. Her zamanki gibi insanlar diyorum, benim derdim üstündeki etiketi çıkaramayan ve yalnız kalmamak için de etiketinden parça parça koparıp kendine arkadaş arayan insanla. Sonra da kendimle.

Sokaktaki kediye gülümsediği için, yaşlı teyzeye yol verdiği için kendini içten içe tebrik eden cumaya giden arkadaşını kapıda alkışlarla karşılayan ya da başındaki örtüden dolayı mağduru oynayan ya da sırf o örtüden dolayı gerici etiketine maruz kalan ve buna sebep olan insanla  en büyük kavgam.

İnsanları durmadan gözlemliyoruz ve psikoloji  bize diyor ki: Eğer  aklınızla değil de bölük pörçük gözlemlerinizle   karar verirseniz iki tür  gözlem hatasına sebep olursunuz: Birincisi birbiriyle ilişkisiz durumları bir araya getirerek mesela içki içen insan kabadır, oruç tutan çalışkandır gibi. Bunu yapmazsanız ikincisinden kaçamazsınız o da mantık hatasıdır birbirine benzeyen kavramları genellemek.

Yani  istediğini giyen kadınlarımız - giyim konusu nedense kadınlar üzerinden konuşulur sanki erkekler çıplak geziyor-  ya iş atıyordur ya da geri kafalının tekidir.

Alın size işte  örnek. Etiket yapmıyoruz diyerek vicdanımızı ne kadar susturabiliriz. Gün içinde o kadar çok yapıyoruz ki  küçük bir hareketten kocaman insanlar çıkarıyoruz. Şimdi bunun ne zararı var ,adam gülümsedi ne kadar iyi kalpli dedim, kadın örtündü ne kadar namuslu dedim, sessiz olana edepli ,çok konuşana ağzı laf yapıyor dedim  küçük şeylerden güzel şeyler çıkarma ihtimaline karşı değmez mi diyeceksiniz.  Değmez!

 Görmek istediğiniz insan profillerine  aklınızdaki ruhları giydirerek sorumluluk yüklemeye değmez, iki gün önce yol verdiği için övdüğünüz insanı sinirli gördüğünüzde aslında pisliğin tekiymiş diyeceğiniz için değmez, ay benden çıkmasın ben de bunu modern  sanıyordum duydum da  şuraya gitmiş yobaz diyeceğiniz için değmez, zekatını hiç aksatmayan mümin bir insandı nasıl böyle ayyaş (hiç sevmem bu lafı) biriymiş, bu şimdi inanmıyordur da gibi  iğneleyici konuşmalarınıza maruz kalmaya değmez. İ

Yani insanlar tek bir davranıştan ibaret değildir.

İnsanlar dini ritüellerden ibaret değildir ve dini ritüeller o insanın görevidir ahlakı değildir.

Kısacası insan görünen bir iki davranışla, inancıyla, toplumsal değerleriyle bu kadar basit bir şekilde tanınamaz. Kendi başına bambaşka bir dünyayken onu tanıma fırsatı varken neden saçma sapan genellemelerle hata yapma lüksü bırakmıyoruz. Çünkü bu etiketlerin bedeli 25 kuruşa aldığınız poşetin bedeli kadar ağırdır. Ufak bir hareketiyle mükemmelleştirdiğiniz insana hadi bir hata yap da göreyim seni tehditlini savurmuş olursunuz ve o insan tek hatada düşmüştür gözlerinizden.

Tek bir hareketle yerden yere vurduğunuz o insanı da zaten kazanmadan kaybetmişsinizdir ahlakınızı tamamlayacak olan parçalarla birlikte. Aynaya baktığınızda kendinizi tanıdınız mı ki hemen karşınızdaki insanları ucuz etiketlerle ‘ben onun ciğerini bilirim’  sözleriyle tanıyacaksınız. Sorun bakalım kendinize bugün kaç kişiye etiket yapıştırdınız?

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz