Gülşah SERT

Gülşah SERT

BU KAMYONLAR NE AYAK?

Türkiye’nin en büyük şehirlerinden birisi olan Gaziantep, bütün büyükşehirler gibi tam bir trafik keşmekeşi içerisinde.

 

Hepimiz Gaziantep’te yaşıyoruz. Neyin ne olduğunu, trafikte sinirlerimizin nasıl bozulduğunu, trafiği bu hale getirenlerin aslında ömrümüzden zaman çaldıklarını falan anlatmaya gerek yok.

 

Trafik sorununun sebeplerini irdelemeye de çok gerek yok. Zaten yetkili yetkisiz herkes sebepleri biliyor.

Ancak benim merak ettiğim konulardan biri trafikteki ağır vasıtalar meselesi...

Bildiğim kadarı ile bütün büyükşehirlerde olduğu gibi Gaziantep’te de mesai saatlerinde ya da en azından iş giriş çıkış saatlerinde ağır vasıtaların şehir içi trafiğe girmesi yasaktır.

Bu yasağı ben bile biliyorum ama sanırım bilmeyenler var. Bilseler bu kadar ağır vasıta, trafiğin en hareketli olduğu saatlerde, en yoğun caddelerde böylesine rahatça fink atamazdı.

 

Kamyon, tır, vinç, iş makinesi, beton mikserleri... Günün her saatinde trafikte ne ararsanız var?

Bunu engellemesi gerekenlere soruyorum? Ne yapıyorsunuz bu konuda? Mesela yasaklara uymadığı için bu sene kaç ağır vasıtaya ceza kestiniz?

Kaç kez ağır vasıtalara şehir içinde trafiğe çıkma izni var mı diye uygulama yaptınız.

Defalarca şahit oluyoruz. Koca kamyon olmaması gereken saatte, şehrin en işlek caddesinde havalı kornasını çala çala ilerliyor. MOBESE’lerin altından geçiyor. Emniyetin önünden, trafik ekiplerinin yanından geçiyor...

 

Bunlardan kaçı uyarıldı?

 

Kaçına ceza kesildi?

 

Zaten arap saçına dönen trafiği belki birazcık rahatlatacak olan bu yasaklar neden uygulanmıyor? Denetlenmiyor? Uygulanıyorsa eğer bu araçlar trafiğe çıkma cesaretini nereden buluyorlar?

 

Bu konuda kendisini sorumlu hisseden var mı?

 

Görelim bakalım var mı?

 

TUGAY'DA TOPLU TAŞIMA SİZLERE ÖMÜR

Büyükşehir Belediyesi tüm gücü ve hızı ile raylı sistemin İbrahimli-Tugay-Metro bölümünü bitirmeye uğraşıyor… Çalışmalar hızlı da gidiyor. Böyle giderse bahara biter.

 

Ancak biten bir şey daha var. Tugay-İbrahimli bölgesindeki toplu taşıma düzeni ve vatandaşların sinir sistemi...

Tramvay hattındaki çalışmalar nedeniyle otobüs ve minibüslerin güzergâhları sürekli değişiyor. Bu bölgede toplu taşıma araçları 2 gün aynı güzergâhı kullanamıyor, dün geçtiği yoldan ve duraktan bugün geçemiyor.

Benim gibi o yolu her gün kullanan vatandaş sabah işe giderken otobüsün hangi yoldan ve duraktan geçeceğini bilmediği için mağdur oluyor.

Bu günübirlik ya da birkaç günlük güzergâh değişikliklerini yazıp duraklara asmak ve vatandaşı bilgilendirmek kimsenin aklına gelmediği için ya da böyle bir sorumluluğu kimse kendisinde hissetmediği için de olan toplu taşıma yolcusuna oluyor.

Yani koskoca Gaziantep belediyesinde bu mecburi güzergâh değişikliklerini anında yazıp duraklara asmayı, yeni ve geçici durakları vatandaşa duyurmayı akıl edebilecek kimse yok mu?

Hayır, yoksa böyle ince ve zarif hizmetleri akıl edebilecek arkadaşlarımız var. Tavsiye edelim belediye onları işe alsın...

 

Alsın da vatandaş durak ve güzergâh toto oynamaktan kurtulsun...

 

BİR SÖZÜMÜZ DE TEDAŞ’A


Geçtiğimiz hafta Pazar gününü elektriksiz geçirdiğimiz için TEDAŞ’a da buradan teşekkürlerimi iletmek istiyorum.

Bizim için çalıştıklarını iddia eden bu kurumdan bir iki ricam olacak. Mümkünse bizi bu kadar düşünmesinler, çalışmaları hafta sonları yapmasınlar,  hafta sonları elektrikleri keseceklerse de eğer bir zahmet haber versinler.

Kaçak elektrik kullanmayan ve faturalarını düzenli ödeyen bir vatandaş olarak çok şey mi istiyorum?

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz