Hüseyin KÜPELİ

Hüseyin KÜPELİ

BU ŞEHRİN KALDIRIMLARI!

Eğer bir şehrin yürüyecek doru düzgün kaldırımları yoksa veya yayalar için yapılan kaldırımları yayalardan başka herkes kullanıyorsa, o şehirde insana saygı yok demektir doğrusu!..

Sürekli caddelerin trafiğini tartışıyoruz da, kaldırım boyutunu es geçiyoruz ne hikmetse!..

Halbuki, kaldırım daha önceliklidir. Çünkü orada insanların, rahat ve konforlu şekilde yürüyebilmek en tabii haklarıdır.

Kaldırımlar, bir anlamda şehirlerin modernlikleriyle eşdeğerdir.

Çünkü kaldırımdaki temel unsur insandır, insana saygıdır.

Maalesef bu şehirde, insanların konforunu baz almamız gerekirken, kaldırımları geri plana atıp, yolun kaç metre, kaç şeritli olacağına odaklanmışız!.. 50 metrelik yol açarken, 2 metrelik kaldırım yapmak aklımıza getirmemişiz!..

Hala da gelmiyor üstelik!.. Şu anda açılmakta olan yeni yollarda da durum aynı!..

Kaldırımın asıl sahibi olan yayalara “burası size ait değil” dercesine, her önüne gelenin işgal etmesine de seyirci kalmışız!..

Kaldırıma arabasını park edende var, tezgah açıp satış yapanda!.. Meyve kasalarını dizen marketçi de var, masa-sandalye koyup servis açan lokantacı da!.. Stand kuranı, çığırtkanlık yapanı geçtim artık, belediyenin kendisi, otobüs durağı koyacak alan bulamıyor. Eğer durak varsa, asfalta adımınızı atıp, tekrar çıkmak zorundasınız!..

Kaldırım yapıp, o yayalardan insanları yürütebilmek bu şehirde zor iş vesselam!..

Şehre ilk kez gelen insanlar, bu eksikliğimizi daha iyi görebiliyor.

Vali Davut Gül örneğin… Gaziantep’e atandığı ilk günlerde kaldırımlar dikkatini çekmiş ve şu cümleleri kullanmıştı. “Gaziantep’te bütün mesele araç üzerine konumlanmış. İnsanlar çok kolay işyerine gitsin, çok kolay malını satsın, çok kolay hammadde gelsin, az vakit harcasın diye düşünülmüş. Yaya çok düşünülmemiş. Oysa yaya gezsin, rahat rahat dolaşsın. Fakat kaldırım çok az. Kaldırım olsun ki, insanlar akşam gezsin”

Ne güzel özetlemişti Sayın Vali’miz…

Aynı görüşü devam ediyordur eminim. Çünkü kısa sürede değişen bir şey olmadı. Ancak değişim adına, bu fikirlerini yerel yöneticilere sık sık hatırlatmasında yarar görüyorum. Valimiz, zaman zaman belediyelerin programlarına katılıyor. Bu ziyaretlerde, kaldırımların önemini daha fazla vurgulamasını ve sürecin takipçisi olmasını da bu şehirde yaşayan bir birey olarak talep ediyorum.

Kendim için değil, şehrim için...

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz