Esin KORKUTAN

Esin KORKUTAN

Bu yolda bir yanlışlık var!

Başlığımda da söylediğim gibi bu yolda bir yanlışlık var.

Bahse konu olan Karataş – Dutluk – Düztepe yolundan bahsediyorum. Sebebi nedir bilemiyorum fakat her gün dört ayrı kaza haberini o bölgeden almaktayım keza dün altı tane kaza mevcuttu ve bu kazalar ufak tefek hasarlarla geçiştirilecek derecede küçük önemsenmeyecek türden değildi, çünkü bu kazalarda can kaybı yaşanıyor insanlar ölüyor.

Belki sürücü hatası belki kural ihlali bilinmez.

Fakat yaşanan kazaların aynı noktada olması kafalarda hep bir soru işareti.
Yola bakarsak normal gibi görünse de kazaların birkaç metre mesafe ile aynı noktada olması, bu yolda var bir anormallik demekten, bende kendimi alıkoyamıyorum.

Yol görünüşte hem iyi, hem de şehir merkezinden Karataş, Akkent arasındaki mesafeyi ciddi oranda kısalttığı ve daha kısa sürede ulaşım sağlandığı tabi ki tartışmasız bir gerçek.
Burada dikkat çekmek istediğim mesele yolun zemini yapısı vs…

Mesafe maddi manevi mantıklı gelse de bu yoldaki kazalar hele ki son günlerde aynı yerde olması bu yolun halk arasında ölüm yolu olarak adını aldığını söylemek çok doğru olsa gerek .
Çok uzağa gitmeden örnekleyelim hemen bir sağlık şehidimiz var, bu yolda can veren hem de mini minnacık bebeğini boynu bükük bırakıp gencecik yaşında toprak olan. İlknur hemşire…
Ne olmuştu anımsayalım.
Orada bir kaza olmuştu vakaya İlknur hemşire’ inde içinde bulunduğu ambulans gitmişti.

Tam kazazedenin canını kurtarmak üzereyken onlara da o bölgede bir başka araç gelip çarpmıştı ve can kurtarayım derken canından olmuştu yine ölümlü bir kazaydı bu bildiklerimiz birde bilmediklerimiz var.

Öyle değil mi?

Birde diğer tarafından bakalım meseleye.

İnsanlar yıllarca dişlerinden tırnaklarından arttırdıkları parayla bir araba alıyorlar trafik kurallarını ihlal de etmiyorlar 30 km hızla inerken mobese kameralarının tam altına geldiklerin de hop takla atıyorlar, yada yoldan çıkıyorlar. Canları kurtulduysa şanslılar, hadi kurtuldular yılların birikimi hiç olup gidiyor.

Eğer problem bu yolun yapımı ve yapısındaysa yazık bu insanlara, kimse kimsenin hatası yüzünden zarar, ziyan çekmek sorunda değil.
O canlarından olmak zorunda değil.
Yakınlarını en kıymetlilerini kaybetmek zorunda değil.

Yani bir değil, iki değil, üç değil, beş değil.. dün tam altı kaza!
Yine diyorum.
Belki sürücülerden kaynaklı, belki yoldan bilinmez.
Bu konuyla ilgili bir çok kez haberde yaptık .
Demek ki yetmiyor.

Fen işleri Daire Başkanlığı’nın konuyla ilgili bir inceleme yapması gerekmektedir.

Eğer gerekli inceleme yapılırsa yolun yapısı ile ilgili bir sıkıntı var yada trafik işaret levhaları yetersiz ve eksik ise yeterli hale getirilip eksikler giderilebilir.
Yoksa bir problem bu da kamuoyu ile paylaşılırsa, en azından halkta bu yolun yapısında problem var iddiasın da bulunmaz.

Kusurun kendilerinde olduğunu anlayıp daha dikkatli olur diye düşünüyorum.
Bu yol bir an evvel bilir kişiler tarafından incelenmeli, eksikleri varsa giderilmeli, gerekli düzenlemeler yapılmalıdır.

Aksi halde günde 6 değil, 16 kaza haberi alacağız gibi görünüyor.
Kazasız ve can kayıpsız günler dilerim.

Saygılarımla…

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz