İbrahim Halil Yavuz

İbrahim Halil Yavuz

BULAMIYOR MUYUZ? BEĞENMİYOR MUYUZ?

Her geçen gün güzel ülkemizde bir iş bulmak biraz daha zorlaşıyor. Genç nesil ya gerçekten iş bulamıyor yada iş beğenmiyor! İş bulabilmek gerçekten bu denli zor iken bulup beğenmemek nasıl bir çelişki? Burada apaçık bir problem olduğu tartışılmaz bir gerçek. Çünkü bulunduğumuz Gaziantep ilinden yola çıkacak olursak, ciddi bir sanayi şehrinde yaşıyoruz. Bu faktörün hiçbir genci işsiz bırakmaması gerekiyor. Ama ne hikmetse çoğu gencimiz işsiz.

Bir yerde de gençlere hak vermek lazım. Neden diyecek olursanız yıllarca okul sıralarında dirsek çürüten gençlik, hiç bir şekilde vasfı veya tahsili olmayan bir bireyle aynı maaşla işe başlıyor. Tahsilsiz insanları küçümsemiyorum, haddime de değil. Ama o insanlarla, yıllarca emek vererek stres altında okul okumaya çalışan insanları aynı kefeye koymak ne kadar adil? Ömrünün yaklaşık 20 yılını ilerde rahat bir yaşam sürmek için feda eden bir birey, seçtiğinin vazgeçtiğine değmediğini gördüğü an hayat mücadelesi başlıyor.

Her insanın hayalidir, istediği işi yapmak istediği şartlarda çalışmak. Ama ne yazık ki ülkemizde özellikle son yıllarda artan iş sorunu nedeniyle hiç alakası olmayan bölümlerden mezun olanlar, yine hiç alakası olmayan iş ve işletmelerde çalışıyor. Çünkü hayat bazen insana istemediği şeyleri yaptırabiliyor. Kendi ayakları üzerinde durmak isteyen kişiler, kendi kendine yetmek zorunda olan kişiler kendilerini iş olsun da ne iş olursa olsun düşüncesine kapılmış şekilde buluyor. Gelişen ve değişen çağ, her ürüne gelen fiyat artışı yaşamı her geçen gün biraz daha zorlaştırıyor. Bu sebeptendir ki çalışmak nefen almak kadar zaruri bir durum haline gelmiştir.

Ülkedeki geçim sıkıntısı -aç gözlülük de olabilir- nedeniyle emeklilik yaşı gelmiş hatta emekli olup hala çalışan büyüklerimiz var. Gençlerimizin önündeki en büyük engellerden bir tanesi de bu. Daha genç, daha dinamik, daha etkin, gelişen teknolojiyle daha uyum içinde bir nesile meydan vermek gerekiyor.

Böyle bir atak gerçekleştirilirse ülke çapında bir büyüme ve gelişme kaçınılmaz olur. Ayrıca yıllarını rahat bir hayat sürmek için veren gençler amacına ulaşmış olur bunun sonucunda da daha etkin bir iş hayatı sürmesiyle herkes başarılı işler ortaya koyabilir.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz