İbrahim Halil Yavuz

İbrahim Halil Yavuz

ÇAĞDAŞ GAZETECİLİK

Medyanın dili, halkın kulağı, her kesimden insanla muhatap olan, yeri geldiğinde cepheye giden, yeri geldiğinde yurt dışına çıkan, yeri geldiğinde darp edilen ama ne olursa olsun işinden taviz vermeyen, halkın içinden birileri. Bizler bir şeylerden haberdar olalım diye, gece gündüz demeden, bayram seyran dinlemeden her koşulda çalışıyorlar. Evet. Gazeteciler.

Medyaya yansıması gereken bir olayı yaşandığı yerde -çoğunlukla zorluklarla- görüntüleyen, olayın oluş şeklini, failleri, mağdurları öğrenip gerekli yerlere bildirip ve haber kanalı, sosyal medya platformu veya gazetede yayınlayan kişidir Gazeteci. Yeri geldiğinde köşe yazar, yeri geldiğinde kendi yorumlarıyla haber yapar. Ülkenin durumu ne olursa olsun; hastalık, savaş, doğal afet gibi her türlü koşulda işinin başındadır Gazeteci.

Teknoloji sayesinde sosyal medya her geçen gün biraz daha yol katederek ilerleyiş göstersede; kağıt, kalem türevi yayıncılık yapan medya kuruluşları da yerini teknolojiye bırakmaya hazırlanıyor hatta bir çoğu bırakmış durumda. Günümüz cep telefonlarıyla istenilen habere veya son dakika haberlerine saniyeler içinde ulaşmak mümkün. Böyle bir teknolojinin -tabiri caizse- haliyle gazeteleri tarihe gömmesi pek uzak görünmüyor. Zaten ülkeye yararı açısından düşünürsek, ağaç kesip kağıt elde etmektense teknolojinin nimetlerinden faydalanmak daha cazip geliyor.

Peki gazetecilikten evine ekmek götüren onlarca basın personeline ne olacak diye düşünmüyor değilsinizdir. Bir sektör açıp bir sektör kapatan teknoloji veya sosyal medya, bir yerden personel fazlalığı oluştursada bir yerden de personel açığı verecektir. Dolayısıyla A işini yapan bir çalışan farklı bir firmada işinin farklı bir türevi olan B işini yapmaya başlayacaktır. En azından şahsım böyle olmasını umuyorum.

Gelişime ayak uyduramayan neredeyse dünyadaki tüm işletmeler ve firmalar ne yazık ki yok olmaya mecburdur. Dünya üzerinde ses getiren firmaların çoğu gelişen teknolojiye ayak uydurmaya mecbur olduğunun bilincinde olan ve bu değişimlere zamanında ayak uyduran firmalardır. Yani uzun lafın kısası Gazeticilik yerini "Çağdaş Gazetecilik"e bırakıyor. Umuyoruz ki bu değişim herkes için en hayırlısı olur. Kalın sağlıcakla.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz