A. Eray ÜNVER

A. Eray ÜNVER

CHP HEP AYNI CHP

Chp Gaziantep Milletvekili Mehmet Şeker Suriyeli sığınmacıların bulaşıcı hastalık getirdiğini öne sürerek Sağlık bakanlığı’na soru önergesi vermiş.

Soru önergesinde Şeker: 2012’den günümüze kadar kızamık vakası görülen iller ve vaka sayıları nedir? Son 1 yılda, kaç Suriyeli sığınmacıda kızamık ve verem görülmüştür?

Şimdiye kadar kaç Suriyeliye kızamık aşısı yapılmıştır? Yine son bir yılda Suriyeli sığınmacılardan kızamık kapan doktor, sağlık çalışanı, polis, asker, vatandaş sayısı nedir?

Suriyelilerde görülen kızamık, verem gibi bulaşıcı hastalıkları kamuoyundan gizleme konusundaki özel çabasının nedeni nedir? gibi sorulara cevap istemiş.

Cumhuriyet Halk Partisi tam işte burada kaybediyor. Yıllarca ana muhalefet yapıp muhalefeti hala öğrenemeyen bir parti neden hala oy oranını arttıramıyorun cevabı yukarıdaki soru önergesinde kendini gösteriyor. Asıl mesleği doktorluk olan Mehmet Şeker’in dünya görüşüne, bulunduğu siyasi partinin Suriye politikasına eleştirimiz yok ama Chp Milletvekili Mehmet Şeker’in sağlık sorunları yaşayan Suriyeli mültecilere kızamık ya da verem oldukları gerekçesiyle suçlar tarzda soru önergesi vermesi yerine, mültecileri tedavi etmek için yolların ne olduğuna bakması gerektiğini düşünüyorum.

Özellikle sınır illerimizde yaşayan vatandaşlarımız arasında, hem kurulan kamplarda hem de kiraladıkları evlerde ya da otellerde konaklayan Suriyeli sığınmacı yoğunluğundan kaynaklı salgın hastalıklar nedeniyle halkın büyük bir korku ve panik yaşandığını dile getiren Mehmet Şeker’e Suriyelilerden alınan abartılı kira paraları üzerinden de mikrop geçer mi? diye sormak isterim. Sayın Şeker acaba son yıllarda 20 milyonun üzerinde turist alan Türkiye’de turistler için de bir sağlık taraması yapılması gerektiğini belirten soru önergesi verecek mi?

Hükümet’in Suriye Politikasını eleştirebilirsiniz ama savaştan kaçan insanların hastalığını şikayet etmeden önce Mehmet Şeker’in bir doktor olarak olaya yaklaşıp, tedavileri konusunda bir çalışma yapması daha doğru olur. Parti olarak böyle bir kampanya başlatmaları hem insanlık adına hem de muhalefetin nasıl yapılması gerektiği konusunda ders olur kanaatindeyim. Hipokrat yemini etmiş bir hekimin önce hastalığın yayacağı politik kazanımları değil, hastalığın tedavisini düşünmesi gerektir. Ak Parti oy oranını yükselttikçe Türkiye’nin daha çok daha güçlü bir muhalefete ihtiyacı var, ve Chp ısrarla güçlü olmak istemiyor.

 

GAZİANTEP UÇUYOR


Sanayide gösterilen başarı ile her geçen gün adını daha çok duyuran Gaziantep, birçok ulusal markaların ve firmaların da dikkatini çekmeye başladı. Güneydoğu’nun batıya açılan noktasında bir kavşak konumunda olan Gaziantep ulaşım konusunda da gelişmeye devam ediyor. Her gün onlarca uçuşun gerçekleştiği Gaziantep Havalimanı şu sıralar cat 3 sistemi ile çok anılsa da daha basit bir yöntemle çözülecek olan bir problem söz konusu.

Billboardlarda gazete ilanlarında çok karşılaştığımız 39 TL’ ye İstanbul, 49 TL’ye Kıbrıs mesajlarını gören herkes ucuz biletleri temin edip yolculuğa çıksa da dönüş tam bir rezilliğe gebe. Otobüs biletlerinden çok daha ucuz alınan uçak biletleri tutarları geri dönüşünüzde sizi alacak biri yoksa epey pahalıya mal oluyor. Özellikle gece yarısı inen Ankara uçağından havalimanına indiğinizde ya havaşı kullanıp şehir merkezine geleceksiniz ya da taksiye binip verdiğiniz uçak parası kadar taksi parası ödeyeceksiniz. Karataş, Gazikent tarafında oturanlar Havaş ile şehir merkezine geldiğinde saat 01.00 sıralarında evlerine dönecek toplu ulaşım aracı bulamıyorlar. Buradan taksiye binenler hem havaş için bilet ücreti hem de evlerine dönmek için taksi ücreti ödemek zorunda kalıyor. Sadece gece yarısı uçakların indiği saate özel Karataş’a ve Gazikent’e giden toplu ulaşım araçları eklenirse problem ortadan kalkar. 39 tl’ye bilet alan da havaalanından evine 75 tl’ye gitmez.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz