Hüseyin KÜPELİ

Hüseyin KÜPELİ

ÇIKMAZ SOKAK: BEYKENT

Okul ve sağlık ocağı yetersiz.  Toplu ulaşım balık istifi… Marketi, fırını sormayın, ekmek yıllardır apartman girişlerinde satılıyor. Kuyumcuyu, banka şubesini, hastaneyi, postaneyi hayal bile etmeyin!..

Yollar, köy yolundan farksız!.. Asfaltı yamalı bohça misali çünkü. Patika yoldan gider gibi ilerliyorsunuz. Şehir merkezinin neresinden gelirseniz gelin, Beykent’e aynı yoldan gelip, aynı yoldan çıkmak zorundasınız. Çıkmaz sokak. Alternatif yol yok.

Kimsenin hakkını yemeyelim. Toplu taşıma araçlarının sayısı geçen yıla göre arttı. Ama otobüsler hala yetersiz. Dolmuş hattı hiç yok. Araçlar ilk durakta doluyor ve insanlar kucak kucağa gidiyor adeta. Öğrenci servisleri deseniz, Beykent’e girmek bile istemiyor. İlkokul, ortaokul neyse de çocuğunuz lise çağındaysa özel aracınızla götürüp bırakmak zorundasınız. Sırf öğrencisinin servis sorununu çözemediği için taşınan onlarca aile biliyorum çevremde.

Bu sorunları çoktan çözmüş olması gerekenleri dinlerseniz çok şey yaptılar!..

“Alt yapısına şu kadar harcadık, üst yapısına da şu kadar planladık”

İlla da bir suçlu arayacaksanız, o kendileri değildir genellikle, başka kişiler, başka kurumlar!..

Aslına bakarsanız, bu iş birazcık öngörü işi… Kenti doğru yönetmek demek, şehrin gelecek planını iyi analiz edebilmekten geçer. Eğer sizler, gelecek 10 yıllık ihtiyaçlarıbile öngöremiyorsanız, hata yapıyorsunuz demektir!..

Nüfusu 50 bin olmuş, 10 yıldan fazla süredir yerleşimin olduğu bölgenin şehirle bağlantılı alternatif bir yolunu bile açamamışsanız, oradaki insanlar sıcak 1 ekmek alabilmek için fırına otomobil ile gidip-gelmek zorunda kalıyorsa, oraya bir tane lastik tamircisi bile yeni açılmışsa, varın geri kalan gereksinimleri siz hesap edin artık!..

Çok uzattık lafı!.. Mahrumiyet bölgesi, havası temiz, kokusu pis Beykent’te nefes alabiliyoruz ya, şükür edelim biz yine de!..

Öyle değil mi?

Bu halka reva gördükleriniz, yaptıklarınız ve yaşattıklarınız için teşekkürler!

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz