Nergiz Karakuş

Nergiz Karakuş

Çocuklar neden hayal ürünü hikâyeler anlatırlar?

Çocuklar hayaller dünyasında yolculuklar yaparlar. Üç yaşından itibaren, yaş seviyesine uygun konuşma yeteneği ve zihinsel gelişimi ile bir çocuğun hayal dünyası çok geniştir. Yetişkinleri şaşırtan hayal ürünü hikâyeler anlatırlar. Hayal dünyası geniş olan ve de zeki çocuklar bu tür fantezi ürünü anlatımlarda sıkça bulunurlar. Çocuğun hikâyelerini, taklitlerini ve biz yetişkinlerin gerçekleri ile bağdaşmayan söylemlerini engellememek gerekir. Ayrıca bu tür durumlarda çocuğunuzu yalancılıkla suçlamanız da doğru bir davranış değildir. Bu anlatımların yalanla hiçbir ilgisi yoktur. Çocuklar küçük yaşlarda kasıtlı yalan söylemeyi bilmezler ve de genellikle yalan kavramının bilincinde değildirler.

Yalan söyleme ilerleyen yaşlarda başlayabilir. İleriki yaşlarda yalan söylemenin doğru bir tavır olmadığını uygun bir dille anlatabilirsiniz. Ama üç yaş grubu çocukların dil ve zekâ (kognitif) becerilerini, fantezi (hayal) ürünü anlatımlarla aktarması normal gelişimlerinin devamı için önemlidir. Bu sebeple çocuğunuzu engellemeyiniz; aksine hayali hikâyelerini, anlatımlarını ve taklitlerini önemseyerek onları destekleyiniz. Örneğin çocuğunuz size masal, hikâye ya da gerçekle ilgisi olmayan bir öykü anlattığında onu dikkatlice dinleyiniz. Hatta bu anlatımları gelecekte bir anı olarak kalması adına yazabilirsiniz.

Çocuklar gerçekleri değerlendiremediklerinden gördüklerini, duyduklarını kendi anlatımlarıyla farklı anlatabilirler. Altı ve yedi yaş aralığındaki çocuklar yalan söylemeye başlarlar. Üç ve dört yaş aralığındaki çocukların anlattıkları genellikle hayal ürünüdür. Çocuklar çevrelerinde gelişen olayları kendi kelimeleri ile süsleyerek anlatırlar. Bu yaş grubu çocuklar kendileri için bazen hayali arkadaş (oyun aktörleri) yaratarak onlarla konuşuyormuş gibi taklit ve anlatımlar yaparlar. Özellikle tek yetişen çocuklar ile kardeşleri kendilerinden yaşça büyük olanlarda bu tür durumlara sıkça rastlanabilir.

Gerçekle, anlatılan arasındaki yakınlık birbirine eş düşerse, bazen oyuncağına canlıymış gibi davranabilir veya görünmez hayaletler, hayali periler vs ile konuşabilir. Çocuklarının hayal dünyasını bir zenginlik olarak gören ebeveynler onların hayali anlatımlarını (hikâyelerini) da destekler ve önemser.

Bu yetenek okul cağlarında kaybolmaya başlayacaktır. Fantezi öyküler dil gelişimini destekleyicidir ve çocukların kelime hazinelerini geliştirir. Çocuğunuzu destekleyici iki, üç, dört bazen de daha fazla örnek kelime söyleyerek; bir hayali öykü anlatımını beraberce kurgulayabilirsiniz.  Kim bilir belki çocuğunuz geleceğin bir öykü, hikâye, roman, senaryo yazarı ya da bir şairi olabilir. Çocuğunuzun içindeki yeteneği, ona yardımcı olarak dışarıya çıkartmasına destek olabilirsiniz. Siz de onun bu hayal ürünü kurgularını dinler, beraberce kelimeler geliştirirseniz; çocuğunuzun daha mutlu, özgüvenli olmasını ve haz alma duygusunun gelişmesini desteklemiş olursunuz.

Onunla gurur duyduğunuzda psikolojik ve ruhsal bir rahatlama yaşamasına yol açarsınız. Bu tür desteklerinizle çocuğunuzun sosyal ve dil gelişiminde olumlu sonuçlar görmenin yanı sıra tümsel gelişimini de sağlıklı bir şekilde izleme imkânı bulursunuz. Çocuğunuz da mükemmel bir çocukluk evresi yaşamış olur.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz