Nergiz Karakuş

Nergiz Karakuş

ÇOCUKLARDA KONSANTRASYON BOZUKLUĞU

Konsantrasyonun anlamı, bir işe uzun süre yoğunlaşa bilmektir. Bir eylemde/aktividede dikkatli yoğunlaşarak sonlandırma ve işlemi tamamlamadır. Dikkat bozukluğu olan çocuklarda uzun süre bir konuya ve işe odaklanma zordur. Bu çocuklarda organize sorunu, dağınıklık, unutkanlık ve okul derslerini algılamada zorluk çektiklerinden başarısız olmalarına sebep olmaktadır.

Konsantrasyon bozukluğu zeka ile ilişkili değildir. Buna sebep uykusuzluk, aşırı televizyon seyretmek, internet oyunlarına olan bağımlılık, aile içi iletişimsizlik, ilgisizlik, beslenme tarzı, sağlıksız beslenme, genlerdeki genetik bozukluklar, psikolojik sorunlar ve baskılar, çevrenin etkisi gibi farklı etkenler vardır. Beyine fazla uyarıcı yüklendiğinden yorgun düşen ve herşeyi algılayamayan beynimiz fazla etkilere maruz kaldığında konsantre ve dikkat bozukluğu görülmektedir.

Dikkat ve konsatre bozukluğu çocuğun okulda ve günlük yaşamına adepte ve başarılı olmasını olumsuz etkiler. Okuduğu kitabı anlayamama, dersi dinleyememe, çabuk sıkılma, oyun ve aktivitelere ilgisizlik, en ufak sese karşı hasaslık, kısa süreli odaklanmalar, agresiv tavırlarda gösterebilirler. Bu saydıklarım konsantre bozukluğu belirtilerindedir. Bazende hiperaktivlikle beraber bu sorun kendini göstermektedir. Dikkatlerini verme süreleri normalden kısa olduğu için oynadıkları oyunu sonlandıramadıklarından vede yerlerinde oturamadıklarından dolayı sosyal ilişkileride bozulmaktadır. Normal odaklanma süresi çocuklarda 20 ile 30 dakika arası olduğu halde, bu çocuklar 5 dakika dahi bir işe ve oyuna odaklanamazlar. Uzun vadede süren ve erken tedavi edilmediğinde depresyona sebebiyet verebilir.

Tedavi yolları ve bu tanının izlenimi ve teşhisi için psikiyatrist, pedagog, psikolojik danışman, öğretmenleri ve aile ile ortak çalışmalar çok önemlidir bu süreçte. Bu durumda mutlaka uzmanlara başvurulmalıdır. Erken teşhis ve tedavi daha iyi sonuç vermenin yanında düzelme sürecini hızlandırır. Ebeviyen olarak bu durumda çocuğunuza çok sabırlı davranın. Televizyon, internet oyunlarını, olumsuz etkenleri en aza indirgeyin. Ailede iletişimi, ilgiyi ve övgüyü artırın vede uzmanların tavsiyelerine uymanızı tavsiye ederim. Çocuğunuzun en küçük olumlu ilerlemesini manevi olarak överek, tedavi sürecine destek vermiş olursunuz.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz