Nergiz Karakuş

Nergiz Karakuş

ÇOCUKLARDA OBEZİTEYİ ÖNLEMEK İÇİN SAĞLIKLI BESLENMENİN ÖNEMİ

Birçok aile çocuklarını yemeğe zorlar ya da peşinden çocuğun yemeği gezdirirler. Bu şekilde sağlıklı mı besliyorum çocuğumu, yoksa sağlıksız mı? Ben yedirmesem o kendi yemek istemiyor, aç kalır vs. gibi sözleri sıkça ebeveynlerden duyarız.

Unutmayın ki, çocuklar her gün farklı bir açlık hissine sahip olabilir. Küçük çocuklar dahi doyma ve açlık duygusunu algılama yetisine sahiptirler. Sadece yapacağınız şey çocuğunuza doyduğunu anlama zamanı bırakın, çünkü beyin en erken 3 ile 5 dakika içinde doyma sinyalini alır.

Sağlıklı beslenme çok hareket ve stres ile çocukların baş etmesini sağlar. Çok hareket, zihinsel ve fiziksel gelişim için çok önemlidir. Çünkü yapılan araştırmalar göstermekte ki stresle ve kavga durumlarıyla baş etmeyi öğrenen ve bol hareket eden çocuklar zaten sağlıklı yaşarlar. Bunları öğrenmeyen ve az haraket eden çocuklarda, daha çok yeme arzusu ortaya çıkar. Emisyonal açlık ve sıkıntıdan kullanılmayan enerji, dışarıdan takviye ile vücuda alınırak yağ ve kilo almaya sebep olur. Sağlıklı beslenme önemli bir temel taşıdır çocuğun haraketi için. Önemli besinler ve vitaminler çocuğa gerekli enerjiyi sağlar.

Şayet çocuklar aktif bir şekilde düzenli hareket ediyorsa, daha fazla enerji yakarlar. Bu sebeple oyun haraketleri ile sağlıklı bir açlık ve tokluk duygusu doğal bir şekilde gelişir. Ama az hareket eden çocuklarda ise genelde daha kilo almaya müsait olmanın yanı sıra sağlıklı bir açlık ve tokluk duygusu gelişmez.  Sağlıksız beslenme çocukların stresli olmasına sebep olur. Stresli ortamlarla baş edemez ya da toplumun beklentilerini yerine getirmekte zorlanırlar. Bunun yanı sıra öfke patlamaları ve iştahsızlık olabilir. Sağlıksız beslenme çocuklarda aşırı haraketlilik, içsel huzursuzluk ya da hareket isteksizliğine yol açar. Çünkü vücut haraketi stresi, sinirliliği ve uyku bozukluklarını gidermeye yardımcı olur.

Bir yaşından itibaren ailenin yediği yemeklerden çocuğunuza verebilirsiniz. Önemli olan sizin beslenme tarzınızın ölçülü ve çok çeşitli olması. Çocuğunuzu asla istemediğinde yemeye zorlamayın. Yemeğin ölçüsünü çocuğunuzun ihtiyacına göre ayarlayın. Kalorileri saymaktan ve diyet tariflerinden kaçının. Sağlıklı bir beslenme için hazır çocuk mamalarından ve yemeklerinden sakının. Mümkün olduğunca çocuğunuza bol sıvı verin, su ve şekersiz içecekleri tercih edin.

Bolca sebze, meyve, patates, tahıl ürünleri kullanın. Sadec az ölçülü et, salam, balık, yumurta ve süt ürünleri verin. Tuz, şeker, çikolata gibi atıştırmalıkları aza indirgeyin. Ayrıca küçük çocukların herşeyi yutkanamayacığınıda göz ardı etmemek gerekir ki boğulma tehlikesi yüksek olduğundan yuvarlak (fındık, fıstık, kılçıklı balık, sert şekerlemeler vs.) ürünleri vermeyin ve çocuğunuzun erişemeyeceği yerlerde saklayın.

Yemek öğünlerinin düzenli olması, yeterli enerjiyi ve besini sağlar. Üç adet düzenli yemek öğünü olan kahvaltı, öğle, akşam yemeği ve ara öğünlerle günü planlayabilirsiniz.

Mümkün olduğunca ailece yemek öğünlerine oturun, beraber yemek yeme alışkanlığı, ailenin tüm üyelerine birbirine ait olma duygusu verir. Bu şekilde sağlıklı beslenmenin yanı sıra aile bağlarını da güçlendirir. Yemeği ve sofrayı çocuğunuzla zevkle hazırlamanız, çocuğunuzun yemeğin hazırlanışında rol alması, yemeği de iştahla ve sizin zorlamanıza gerek olmadan yemesini sağlayacaktır. Bu sayede çocukla ilişkiniz ve bağlarınız gelişir. Günümüzde çalışan ebeveynler için beraber yemek nerdeyse imkansız hale geldi. En azından hafta sonları beraber uzun kahvaltı ve öğünleri yapın. Yemek esnasında ortamı gerecek tartışmalardan sakının, televizyonu ve cep telefonunuzu kapatın. Ailece dikkatinizi başka yere vermeden yemeğinizi yemenin hazzına varın.

Yemek çocuk için ne bir ödül, ne de bir avutma aracı olmalıdır!

Çocuğunuza bir şeyi başardığında ödül olarak çikolata ya da yemek vermeyin. Ağladığında, sinirlilik, huysuzluk anlarında elline yemek tutuşturmayın. Bunu yaptığınızda çocuğunuz sıkıntılı, stresli anlarda yemek yenmesi gerektiğini öğrenir. İleriki yaşlarında da kötü durumlarda yemeğe yönelecektir ve obeziteye meyilli olacaktır. Emisyonal açlık yemekle bastırılması gereken bir durum algısı oluşturur. Bu anlarda çocuğunuza sevgi ile sarılın, onunla konuşun ve onu dinleyin. Bu davranış ona iyi gelmenin yanı sıra onu güçlü kılar.

Çok az uyku da çocuklarda kilo almaya sebep olur. Kısa molalarla çocuğunuzun sakinleşmesini sağlamanız, rahat uyumasına yardımcı olur. Okuldan veya anaokulundan geldikten hemen sonra evde bir dinlenme zamanı yaratın. Bu dinlenme zamanının ardından sofraya oturursanız, çocuğunuzun ihtiyacı olan yemek ölçüsünü belirleyebilmesini ve doyma duygusunu yaşamasını sağlamış olursunuz. Tatlandırılmış ve şekerli içecekler de çocukların kilo almasına sebep olur. Yemek masasında su en iyi tercih olur. Burada siz de çocuğunuza rol model olmak için su için. 

Çok televizyon seyreden ve gameboy oyunları çok oynayan çocuklar obezite adaylarıdır. Bir de önlerine atıştırmalık çerezler, çikolatalar ve yemek koyarsanız, çocuk doyduğunun ve ne kadar yediğinin farkında olmayacaktır. Uzun süre haraketsiz kalması kilo almasına sebep olur. Hareket, uzun süre elektronik aletlerin önünde oturmasını engeller ve sağlıklı bir kiloda ve de beslenme bilincinde olmasına vesile olur.

Çocuğunuz kilolu ise obezite konusunda doktorunuzla görüşmek ve onun tavsiyelerine uymak doğru bir tutum olur. Obezite konusunda bilgi veren kuruluşlara başvurun. Doktorunuzun ve bu kuruluşların mutlaka aşırı kilolu çocuklar için önerileri ve programları vardır. Düzenli, sağlıklı beslenme ve hareketler çocuğunuzun fiziksel ve zihinsel gelişimini olumlu yönde destekler. Siz ebeveynler de sık yeme alışkanlığınızı aza indirger ve bol hareket ederseniz çocuğunuza iyi bir rol model olursunuz.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz