Nergiz Karakuş

Nergiz Karakuş

ÇOCUKLARDA UYKUNUN ÖNEMİ

Rebecca Spencer tarafından yapılan araştırma, öğle uykusunun okul öncesi çocuklar üzerindeki etkilerini bilimsel olarak ortaya çıkarmıştır. Massachusetts Amherst Üniversitesi’nde yapılan araştırmada, öğle uykusunun faydasının aynı gün ve ertesi gün hissedildiğini ve uykunun hafızanın güçlenmesi ve erken yaştaki öğrenim açısından büyük önem taşıdığı ispatlanmıştır. 

Araştırma sonucunda çocuklara öğle yemeği sonrası bir saat uyuma fırsatı verildiğinde; uyumadıkları günlere kıyasla görsel-uzumsal beceri bakımından daha iyi performans sergiledikleri, uyku sonrasında çocukların %10 daha fazla bilgi hatırladığı, uyku sırasında çocukların, beynin öğrenme ve yeni bilgi edinmeyi ilişkin bölgelerinde faaliyet artışı gözlendiğini ortaya çıkarmıştır.

Dr. Scott-Jupp, küçük çocukların beyinlerine dinlenme ve bir sonraki güne hazırlanmasına olanak tanıma açısından günde ortalama 11-13 saat uykuya ihtiyaçları olduğunu ve gün içindeki uykunun da gece uykusu kadar önemli olduğunu söylüyor. 0-3 yaş dönemi sağlıklı bedensel ve zihinsel gelişimleri için çok önemli bir dönemdir. Çünkü beyin gelişimi %80`ını bu dönemde tamamlanmaktadır. Bu dönemde yapılan yanlışların, hataların telafisi imkansızlaşabilir. Uyku esnasında, gündüz öğrenilenler beyinde kaydedilir, çocuğun algılaması, üretimi, konsantresi ve dil becerisi gelişir. Anaokullarında bazı aileler çocuklarının öğle uykusunu istemezler, bazı aileler de uyumak istemeyen çocuklarına öğle uykusu için baskı yaparlar. İkisi de çocuk için sağlıklı bir tutum değildir.

İki ve üç yaşından sonra çocuklar genellikle uyumak istemezler, çünkü yaş ilerledikçe uyku ihtiyacı da bireysel azalma gösterir. Kimi çocuklar da beş yaşında bile öğle uykusuna gereksinim duyarlar. Aileler pedagoglarla çocuklarının anaokullunda gerekli olan uyku ve dinlenme ihtiyaçları ve sorunları ile ilgili görüşebilirler. Her çocuklar kendi içsel gereksinimlerinin farkındadırlar, öğle uykusu için kendileri karar verebilirler. Anne ve babanın baskıcı tutumuna karşı olarak çocuklar uyku uyumayı rededebilirler.

Uyku Alışkanlığının Kazandırılması İle İlgili Öneriler

Uyku alışkanlığının kazandırılması için anne babanın tutumu önemlidir. Ailenin düzenine de uygun olarak çocuğun tutarlı bir uyku saatinin olması önemlidir. Uykuya dalıncaya kadar çocuğa masal ve hikâyeler anlatılması, rahatlatan bir müzik dinletilmesi uykusunun gelmesini kolaylaştırır. Çocuğun yatmadan önce hareketli oyunlar oynamaması, duygusal gerginlik yaşamaması önemlidir. Ilık bir banyo, loş sessiz bir oda çocuğun rahatlamasına yardımcı olabilir. Çocuğun fiziksel ve duygusal ihtiyaçlarının karşılanması uykuya dalmasını kolaylaştıracaktır.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz