Nergiz Karakuş

Nergiz Karakuş

Çocuklarımızı pedofillerden koruyalım!

Türkiye‘de ve dünyanın her yerinde çocuklara yapılan cinsel istismarlara dur demek ve de çocuklarımızı güçlü, kendini koruyabilen bir birey olarak yetiştirmek siz aileleri bilinçlendirmek adına bu makalemi yazıyorum!

Çocuklarınızı din adı altında saklanan çocuk sübyancılarına teslim etmeyin. Dini bilgileri siz de çocuğunuza verebilirsiniz ya da dikkatli davranarak sizin kontrolünüzde çocuklarınızı güvenilir din eğitimi veren kişilerle iş birliği içinde eğitebilirsiniz. Çocuğunuzun özel mahrem yerlerine siz ebeveynler olarak dahi çocuğunuz istemediğinde dokunmayınız. Çocuğunuza vücuduna dokunulduğunda “HAYIR” demesini ve YARDIM!” diye bağırmasını öğretin. Çocuk istemediğinde siz dahi onu öpmeyin. Yakın çevreniz ya da akrabalarınızın dahi çocuğunuza fiziki olarak yaklaşmasına izin vermeyin. Çocuğunuz istemiyorsa “dayın, amcan, halan, abin” vs. diyerek çocuğunuzu zorlayarak başkalarının kucağına itmeyin. Çocuklarınızın kendinden emin, cesur, kendini koruyan ve kendi kararlarını veren bir birey olmasını destekleyin ve bunu sağlayın.

Çocuğunuza tanıdık biriyle dahi siz yanında olmadıkça bir yere gitmemesi gerektiğini öğretin. Yabancılara veya tanıdıklarınkarşı mesafeli olmayıöğretin. Çocuğunuza başkalarından oyuncak, çikolata gibi eşyaları almaması gerektiğini öğretiniz. Herkesin gözü önünde bebeklik ve çocukluk evresinde bezini değiştirmeyiniz. Mahremine saygı duyunuz, tuvalette bile çocuk istemediğinde yanında kalmak için ısrar etmeyiniz. Bir çocuğun tuvalet ihtiyacını yalnız başına gidermesi neredeyse üç yaşında başlar ama bazı çocuklarda bu evre uzun sürebilir. Çocuğunuzun bezzorla çıkartılamamalı ve zorla tuvalete alışkanlığı kazandırılmaya çalışılmamalıdır. Unutmayın ki her çocuğun bir gelişim temposu vardır. Zorlamalar çocuğun zihninde ‘herkes beni zorla elleyebilir, zorla bana istediğini yapabilir düşüncesinin yerleşmesine neden olabilir. Bu da tecavüzcülere fırsat doğurur, bu tarzda yetişen çocuklar onlar için hep kurbanlardır. Bilinçli, sevgi dolu, anlayışlı ve sınırları bilerek çocuğumuza saygı duymalıyız.

Güçlü, cesur, bağımsız, kendini korumasını bilen çocuklar yetiştirmeliyiz. Onları kendi egolarımıza kurban etmeden, kendi kalıplarımıza koymadan büyütmeliyiz.

Size tavsiyem, bolca çocuk gelişimi ve çocuğun cinsel gelişim evrelerini anlatan kitaplar okuyunuz. Çocuğunuzu ve insan gelişim anatomisini daha iyi anlamış olursunuz. Çocuğunuzun söylediklerine kulak verin, çocuğunuza inanın. Çünkü çocuklar cinsel istismar konusunda asla yalan söylemezler. Çocuğunuzun sizinle açık konuşabilmesi için onu cesaretlendirin.

Cinsel istismarda birleşme olmak zorunda değildir. Cinsel istismar çocuğun dokunulmaması gereken beden bölgelerine dokunulmasını da içerirDokunuştan dokunuşa fark vardır, sevgi amaçlı dokunma genellikle sarılarak olur, yanağından öpülerek. Kötü dokunuş ise uzun süreli okşayışlar, mahrem yerlerinin ya da dudakların öpülmesi şeklinde cereyan edebilirÇocuk istemediği ve rahatsız olduğu halde ısrarla sevgi dokunuşlarını bile tekrarlama istismardır. Çocukluk döneminde cinsel istismara maruz kalan çocuklarda özgüven, kaygı, cinsel işlev bozukluğu, madde kullanma eğilimi ve psikiyatrik rahatsızlıklar görülür. Bunu davranışlarından da anlamanız mümkündür. Şöyle ki,kendilerini sosyal çevreden soyutlarlar, özgüvenlerini kaybettiklerinden sessizleşirler, yüksek sesle seslenişinizde ürkerler ve omuzlarını yukarı çekerek korku pozisyonunu alırlar. Cinsel istismar çocuk için bir travmadır.

Çocuğunuzu bu konuda bilgilendirin.

Çocuğunuzla cinsel istismar ihtimalleri üzerine açık bir dile konuşun. Ebeveynler olarak göreviniz onları okul öncesi bu konularda bilgilendirmektir. Çocuğunuza bedenimizin özel olduğunu, biz istemediğimiz zaman kimsenin dokunamayacağını, oyun için kullanamayacağımızı ve başkalarının da bedenimize dokunmaması gerektiğini söyleyin. İyi ve kötü dokunuşları açık bir şekilde anlatmalıyız ki, çocuk art niyetli kişilerin ve iyi niyetli kişilerin sevgi dokunuşlarınıayırt etmesini öğrenebilsin.

Örneğin, bir kağıda insan vücudunu çizin ya da bedenimizle ilgili çocuk kitaplarından faydalanın. Orada erkek ve kız çocuğu organlarını tanımlayarak, bedenimizin hangi bölgelerine başkaları tarafından dokunulmasına izin vermemesi gerektiğini ve “Bedenime dokunma!“ demesini öğretin.

Çocuğunuza sevgi, anlayış, sabır ve zaman armağan edin. Güçlü ve bilinçli bireyler yetiştirin. Bu da özellikle okul öncesi yaş dönemlerinde başlar. 

Çocuklarımızı pedofillerden koruyalım!

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz