Dila Dai

Dila Dai

ÇOCUKLARINIZI OKULDAN UZAKLAŞTIMAYIN

Uzun bir aradan sonra okullar açıldı. Özellikle ana sınıf ve  ilkokula başlayacak öğrenciler için veliler daha da bir heyecanlı. Pandemi sürecini geride bıraktığımız bu günlerde, okulda derslerde yemekhanelerde veya okul servislerinde sıkıntılar ve aksaklıklar olabilir. Bu aksaklıkları sürekli dile getirmek ve endişe ile hareket etmek çocuklarınızı da okullardan uzaklaştırabilir. Bu süreci daha sakin atlatabilmek adına çocuklarınızla okula dair güzel anılarınızı paylaşabilirsiniz. Sizler okuldaki bu aksaklıklara odaklanmak yerine öğretmenlere destek olursanız çocuklarınızda bir nebze olsa rahatlayacaktır. Sevgili anne ve babalar unutmayın ki kaygı bulaşıcıdır. Bu süreci kaygı ile yönetmeyin.

Küçük yaş grubu öğrenciler kaygılarını  bizler gibi dile getiremeyebilirler. Karnım ağrıyor, başım ağrıyor okula gitmek istemiyorum dediklerinde onlara suçlayıcı bir dil ile yaklaşmayın. Onları dinleyin, eleştirmeyin. Tatlı-sert bir duruş takınarak onların okula gitmesini sağlayın. Özellikle anasınıflarında devam zorunluluğu olmadığı için veliler rahat bir duruş sergileyip onları okula göndermeyebilir. Bu durum minik öğrencilerimizi okuldan uzaklaştırmaya sebep olabilir.

Eğer çocuklar okula gitmek istemiyor ve biz bu durum için bir çözüm bulamıyorsak  okul rehber öğretmenlerinden, durumun halen çözülememesi durumunda  ise de uzmanlardan destek almaktan çekinmeyin.

Pandemi ile birlikte çocuklar evde kurallara uymak zorunda olmadıkları bir yıl geçirdiler. Bu sebeple de okul kurallarına uymakta ve adapte olmakta güçlük çekiyorlar. Bunun için evde onlara küçük kurallar koymanız faydalı olabilir. Evdeki yatış saatlerini düzenlemek ile işe başlayabiliriz.

Son tahlilde akşam çocuğunuzla aynı sofrada yemek yerken kurduğunuz iletişim, onu eleştirmeden dinliyor olmak attığınız en büyük adım olacaktır. İster çocuğunuz olsun ister bir başkası ilişkilerinizin sağlam temelde oturması ve olan sıkıntılara çözüm üretebilmek için dinlemek en önemli faaliyettir.

Sadece göz teması kurup kafa sallıyor olmak etkin bir dinleme değildir. Tüm bilimlerin ve insanoğlunun bulduğu tüm yeniliklerin temelinde merak duygusu vardır. Küçük dünyamızda sizler de felsefeyi evlerinize taşırsanız, içten bir merak duygusuyla çocuğunuza yaklaştığınız da birçok anlaşılamaz konunun da çözüldüğünü göreceksiniz. Çok sevin, sevilin sevgili okur..

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz