Bünyamin ACAR

Bünyamin ACAR

Daha güzel olacak

İlk açıklandığında büyük bir heyecana neden olan Hassa Tünel Projesi ile ilgili epeydir duyduğumuz bir haber ya da kayda değer gelişme yokken, Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Hatay mitinginde konuyu tekrar gündeme getirmesi özellikle iş ve ekonomi çevrelerindeki heyecanı artırdı.

 

Peki Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tünel projesi ile ilgili neler söylemişti:

“15 kilometre uzunluğunda 4 adet tünel, 5 adet viyadük ve 6 köprü yapıyoruz. Amanos Tüneli'yle Gaziantep-İskenderun arası 85 kilometre, Kahramanmaraş-İskenderun arası 35 kilometre, Kilis ve İskenderun arası ise 40 kilometre kısalacak. Amanoslar'da tünel faaliyete geçince sanayiciye Hatay'ın doğusunda ve güneydoğusunda imkan yaratılacak, buralar yatırıma kavuşacak. Tünel yapılınca güneydoğudan gelen ticari mallar tünellerden kolayca limana ulaşacak. Yatırımcılar 20 dakikada hammaddelerini limandan bölgeye getirecek.”

 

Projeyi Başbakan’ın kendi ağzından açıklaması ve takip ediyor olması, devletin projeye verdiği önemi ve hayata geçirme noktasındaki kararlılığını gözler önüne sermesi açısından önemliydi. 
Adı üzerinde “çılgın proje” olmasından dolayı maliyeti de çok yüksek olacaktı. Bu nedenle projenin hayata geçirilmesi noktasında çekinceleri olanlar da oldu tabii. Halen de kafasında soru işareti olanlar eminim vardır.

 

 

Ancak şu bir gerçek ki, Başbakan’ın verilen sözler ve projelerin takibi konusundaki hassasiyetini bilmeyen yok.

Öyle ki miting meydanlarında Cumhurbaşkanı olması halinde bile mevcut projelerin takipçisi olacağı sözünü veriyor.

Ha, Cumhurbaşkanı olamazsa!

Devlette devamlılık esas değil mi?

Hükümet tarafından yatırım planına alınan bu yolun er ya da geç yapılacağı artık bir gerçek. Ve bir ihtiyaç…

 

Önümüzdeki süreçte ekonomik göstergeler iyi olur, konjonktür de Türkiye’den yana gelişirse çılgın projeye de daha kısa bir zamanda kavuşulur diye düşünüyorum.

 

 

Sayın Başbakan’ın geçtiğimiz gün katıldığı bir televizyon programında İskenderun’u kastederek “Daha güzel olacak” şeklinde bir ifadesi de oldu.

Bu ifadenin temelinde ise çılgın proje vardı.
Benim bu cümleden anladığım ya da okuduğum, bu projenin Sayın Başbakan’ı da diğerlerden farklı olarak heyecanlandırdığı yönünde.

 

 

Umarım planlandığı gibi olur.
Bu proje hayata geçerse, yalnız İskenderun değil tüm bölge için güzel olur.

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz