Hüseyin KÜPELİ

Hüseyin KÜPELİ

DEPREM GERÇEĞİ VE GAZİANTEP

Yıllardır söylenip durulur, Gaziantep’in Nurdağı ilçesi ile Kahramanmaraş’ın Türkoğlu ilçesi bölgesinde, 500 yıldır kırılmayan bir fay hattının olduğu gerçeği…

Yıllardır, her felaketten sonra yerel basında “Aman dikkat” diye başlıklar atılır. Çünkü ancak o zaman kavrarız, depremin acı sonuçlarını… Başlığı gören yerel yöneticiler bize kızar “Niye böyle başlık atıyorsunuz, vatandaşı panik havasına sokuyorsunuz” diye…

Önlem alması gereken, ev ödevini yapması gerekenler, kendi sorumluluğunu unutup, bizi yaptığımızın yanlış olduğuna inandırmaya çalışır.

Hep böyle süre geldi bugüne kadar…

Biz yazdık, biz okuduk, bilimsel açıklamaları yapanlar da nefesini tüketti durdu, pek bir şey değişmedi!..

Kulakları çınlasın, uzun yıllar önce, Gaziantep’te, Jeoloji Mühendisleri İl Temsilciliği yapan, daha sonra Muğla Belediyesi’nden aldığı teklifle, bu şehre yerleşen Ali Serindağ “Gaziantep belediyeleri, bünyesinde jeoloji mühendisi çalıştırmaktan bile imtina ediyor” dediğinde hayretler içerisinde kalmıştım. İlerleyen yıllarda, bu kadrolara atamalar oldu elbette ama hangi somut adımlar atıldı, onu bilemem!..

Gaziantep’e özgü bir durum değil bu… Ülke olarak sayısız deprem felaketleri yaşadık ki, her yaşadığımız depremden sonra, alınması gereken önlemleri daha fazla konuştuk. Sonra da milletçe unuttuk!..

Aslında  mevzuatla ilgili, yani kağıt üzerinde hiçbir sorun yok. Sorun uygulamada… Bir de 5-6 yılda bir kez getirilen imar affı düzenlemelerinde…

Meselenin geniş kapsamlı ele alınması ve çözümü için sektörün tüm paydaşlarını sistemin içerisine dahil edecek politikalar üretilmesi şart.

Eğer bu yaşadığımız acıları, bir fırsata dönüştüremezsek, her felaketten sonra üzüntümüz daha da artar. Kısacası, hem bireysel hem de toplumsal hazırlığımızı en kötü senaryoya göre yapmakta fayda var.

Umarım bu kez, ders çıkartırız.

Elazığ merkezli yaşadığımız bu depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Cenab’ı Allah'tan, yaralılara acil şifa ve yakınlarını kaybedenlere başsağlığı diliyorum.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz