A. Eray ÜNVER

A. Eray ÜNVER

DİKKAT ÇEVİRME VAR!

Bizim çocukluğumuzda ne zaman bir yaramazlık yapmaya kalksak ‘sus bak seni polise veririm’ diye tehditler alırdık. Mahalle bekçisi ne zaman düdüğünü öttürse ‘bekçi geldi hadi yat’ diye telkinlere maruz kalırdık.

Halen o zamanların etkisinden olsa gerek ne zaman trafik veya asayiş uygulaması olsa içimden hafif bir ürperti geçer. Tüm evraklarım tam, emniyet kemerim takılı da olsa bu tedirginliği üzerimden bir türlü atamam.

            Darbelerde askerin halka karşı sert tepkisi, eski emniyet mensuplarının vatandaşa karşı asık suratı ben ve bu konuyu konuştuğum birçok arkadaşımda böyle bir fobi oluşmasına neden olmuş.

             Özellikle 80 darbesi sırasında gözaltına alınan, işkence gören birçok kişi bu tedirginliği daha fazla hissediyor. Kendisine karşı yapılan illegal bir olay da dahi şikayetçi olmuyor. Dahası şikayetçi olduğunda kendisinin başına emniyet güçleri tarafından başına daha çok iş açılacağı fikrine sahip.

            Emniyet güçlerine karşı bu tedirginliğin oluşmasında bir etken de askerlik. Vatan borcunu ödemek için ailesinden ilk defa ayrılan birçok kişi askerde komutanlardan, üst tertiplerinden gelen baskıyla sindiriliyor.

            Ama son yıllarda bazı şeyler değişmeye başladı. Özellikle emniyet teşkilatı gerek yenilenen kadrosu gerekse ‘toplum destekli polis’ gibi projelerle halkın arasına girmeye başladı. Devam eden uygulamalarda güler yüzlü polisler fark yaratıyor. Türk Emniyet Teşkilatı kısa dönemde inovasyon yapmayı başardı. Özellikle polis konulu dizilere yapmış olduğu destekle de iyi bir pr çalışması yaptığı ortada. Hem yaptıkları şeyler hem de bunu halka tanıtma çabası kurumsal anlamda iyi çalıştıklarının göstergesi.

            Belki bir zaman sonra ben ve benim gibi düşünenler polis denetimlerini görünce ufak da olsa bir tedirginlik yaşamazlar.

 

BANKALAR ABARTIYOR

             Tüketiciyi Koruma Derneği Eski Genel Başkanı Ali Çetin, bankaların 31 başlık altında tüketiciden 11 milyar 552 milyon lira tahsil ettiğini, tüm bankaların toplam personel, amortisman ve bina kullanım giderinin 11 milyar 476 milyon lira olduğunu belirterek, ”Bankalar, giderlerini tüketicinin sırtından karşılıyor” dedi.

            Herkes bu durumdan şikayetçiyken neden hala bir önlem alınmaz diye düşünüyorum. Hiç kullanmadığımız hesabımızdan hesap işletim ücreti, istemeden gönderilen kredi kartından kart aidatı alan bankalar, kiralık kasayı kontrol için bakılmasına da para almaya başlamış.

            Bu kadar şikayete, bu kadar mahkeme kararına karşın bankalar tüketicilerden para almaya devam ediyor. Tüm Dünya’da bankalar bir bir iflasa sürüklenirken Türkiye’de bankaların maaşallah’ı var. Uluslararası birçok şirket Türkiye’den banka almanın peşine düşüyor. Ali Çetin’in dediklerine bakılırsa hiçbir masrafı olmayan bankacılığın bu kadar revaçta olması şüphe götürmez.

            Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mukim Öztekin, Türk Bankacılık sektörünün 2012 yılında yüzde 12,6 büyüdüğünü ve toplam aktiflerin 1 trilyon 371 milyar lira seviyesine ulaştığını belirtti.

            Bankacıların hedefi Cumhuriyet’in 100. yılında yeni rekorlar kırmayı hedefliyormuş. Önümüzdeki 10 yılda ne tür aidatlar, ek ücretler çıkabileceğini tahmin edemiyorum. Ama hedeflerini tutturacaklarından kesin eminim.

            Neyse ki bu tür haksız uygulamalar için mecliste bir komisyon kurulmuş.  Bankacılık Alt Komisyonu'nun bugüne kadar yaptığı çalışmalar ise bankaların tüketiciden 31 kalem işlemden yıllık 11 milyar 522 milyon lira aldığını ortaya koydu. Komisyonun çalışmaları, bankaların tüketicinin kiralık kasa ziyaretlerini bile ücretlendirdiğini ortaya çıkardı.  Komisyonun tespitlerine göre bankalar tüketiciden başta kredi kartı aidatı ve hesap işletim ücreti olmak üzere birçok işlemden ücret alıyor. Umarım komisyon raporu sonucunda yaptırımları da görebiliriz.

 

Bankaların Aldığı Bazı İşlem Ücret Türleri

 Kredi kartı yıllık aidat ücreti 
 Hesap işletim ücreti 
 İşlemsizlik ücreti 
 Dosya masrafı 
 Komisyon ücreti 
 Hayat sigortası ücreti 
 Sigorta bedelleri 
 Katkı payı 
 Ekspertiz ücreti 
 İpotek tesis ücreti 
İpotek ücreti 
 İlave peşin komisyon 
 Havale ücretleri 
 EFT ücretleri 
 Döviz transfer ücretleri 
 ATM'den nakit çekim masrafı 
 Bakiye görüntüleme ücreti 
 Mevduat araştırma ücreti 
 Dekont ücreti 
 Ekstre ücreti 
 Telefon-faks-posta ücretleri 
 SMS-mail ücretleri 
 Şifre gönderim ücreti 
 Menkul kıymet bakım ücreti 
 Rehin-haciz kaldırma ücreti 
 Nakit avans komisyonu 
 Diğer şubedeki döviz tevdiat hesabından para çekme ücreti 
 Asıl kart bedeli 
 Harcama vaadi ihlal ücreti 
 Arşivden belge çıkarma ücreti 
 'Kredi kartı borcu yoktur' yazısı alma ücreti 

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz