Dila Dai

Dila Dai

Doğru strateji sınav kazandırır!

Yeni bir Eğitim-Öğretim yılı içerisindeyiz. Anne-baba olarak çocuğunuz hangi eğitim kademesine başlamış olursa olsun kaygılar peşinizi bırakmıyor. Özellikle bu yıl Yüksek Öğretim Kurumları Sınavına hazırlanacak öğrencilerimizin velileri de en az onlar kadar heyecanlı. Öğrencilerin meslek hayatlarına atacakları ilk adım olan üniversite sınavı için bu heyecan durumu normal seviyede kalmak şartıyla gayet olağan bir durum. Bu süreci olumlu ve verimli bir şekilde yönetmek için biz öğretmenlerin öğrencilerden bazı beklentileri var elbette…

Sevgili 12.sınıf YKS adayları;

1. Lütfen okul derslerini ihmal etmeyiniz. Yazılılardan düşük notlar almanız AOBP(Ağırlıklı ortaöğretim başarı puanı)’nın düşük gelmesine sebep olacaktır.
Unutmamalısınız ki yerleştirme puanınızın bir kısmı AOBP’den gelmektedir.

2. Bazı öğrenciler okul dersleri ile birlikte üniversite sınavına hazırlanmanın zor olacağını düşünerek, bir yıl sonrasına hayallerini öteleyebiliyorlar. Halbuki 12.sınıf dersleri sınav konularını baz almaktadır. Bu sebeple okul ders tekrarlarınız üniversite sınavı için de faydalı olacaktır.

3. Konuların yetişmeyeceğine dair endişe yaşayan öğrenciler belli bir plan ve program dahilinde çalışarak bu sıkıntılardan kurtulabilirler. İlk motivasyon ve hedefimiz “konu bitirmek” olmalıdır.

4. Saatlerce masa başında oturmak gerek algısından uzak durmalıyız. Bu nedenle öğrencinin verimli ders çalışma yöntem ve teknikleri bilmesi çok önemlidir. Bunun için de okul öğretmen ve rehberlik servisinden yardım alabilirsiniz.

5. Üniversite sınav sistemini iyice öğrenmelisiniz. Sınav sistemini tanıyor olmak hem öğrencinin kendine olan güvenini arttırmak hem de mantıklı ve taktiksel bir plan çerçevesinde hareket etmesini sağlayacaktır.

Pek kıymetli velilerimiz;

Çocuğunuzun geleceği hakkında duyduğunuz endişe ne yazık ki öğrenciye de yansımaktadır. Tecrübe anlamında onlardan daha ileride olan sizlersiniz. Biliyorsunuz ki fazla kaygının sonucu her zaman hüsran ve olumsuzluğa sebep olmuştur. Yoğun kaygı ile yaşayan bireylerin geleceği düşünmekten bugünü yaşayamadığını görüyoruz. Çocuklarınız için yapabileceğiniz en güzel şey bugünü kurtarmak adına yapabileceklerinizdir.
Bugün çocuğunuz okuldan geldiğinde “Günün nasıl geçti?” sorusunu sormakla işe başlayabiliriz. Onun ilgi ve becerilerine uygun hedeflerine ulaşabilmesi için bu sınavı en güzel şekilde atlatmak için daha farklı ve daha verimli neler yapabiliriz noktasında birlikte fikir alışverişinde bulunabilirsiniz. İnanın bu çocuğunuzla aranızdaki ilişkiyi güzel bir noktaya taşıyacak ve onun ders çalışmaya olan bakış açısında da olumlu değişkenler ortaya çıkaracaktır. Unutmayın ki ortak amacımız onların mutlu olduğu bir gelecekte yaşıyor olmaları… Sevgiler.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz