İbrahim Halil Yavuz

İbrahim Halil Yavuz

DÜNYADA ADALET

Dünyada karnı aç uyuyup aç uyanan milyonlarca insan var. Bunun nedeni o insanların yiyecek bulamamasından ziyade, tok insanların bulduklarıyla yetinmemesidir. Adalet kavramı tam manasıyla tüm dünya üzerinde hüküm sürse, ne aç kalan hatta açlıktan ölen çocuklar nede yedikleri yüzünden obezite denilen hastalığa yakalanıp yerinden kalkamayan insanlar olurdu.

Ülkemizde asgari ücretle çocuk okutan, kira ödeyen, ev geçindiren binlerce hatta milyonlarca insan var. Herkes nasibinin peşinde, günü kurtarma peşinde. Bu kadar insanın yanı sıra asgari ücretin bilmem kaç katı maaş alıp yine de gözü doymayan, sürekli şikayet halinde olan insanlarda var. Ama bir yerde onlar da haklı, işe klimalı arabasıyla gidip gelen adam her gün sabah erkenden otobüs durağına çıkıp, yağmur, kar, sıcak, soğuk demeden dakikalarca otobüs bekleyip, gelen otobüste şanslıysa oturacak bir yer bulup o kalabalığın içinde işine giden adamın halini nerden anlasın!

Zoru görmeyen adam, zoru gören adama gelip dert yanınca dananın kuyruğu kopuyor. Bu adam tabiri caizse zaten sefalet içinde, senin durumun ondan iyiyken gider ona dert yanarsan o adamdan aldığın cevaptan incinmeyeceksin.

İşletmeler 8/10/12 saat çalışan işçilerle dolu. Bu insanlar yaşadığı hayatı kabullenip, yürüdükleri yolda engelleri aşarak hayatlarına devam etmeye çalışıyor. Bu insanları kesinlikle küçümsediğimiz felan düşünülmesin. Çünkü ben de onlardan biriyim. Aksine bu insanlar ülkedeki işleyişi sürdürmek için birer köşe taşı. İşçiye adalet, dünyaya adalettir.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz