Bünyamin ACAR

Bünyamin ACAR

Ekonomiye odaklanmak zorundayız

Biz ne zaman siyasal ve sosyal anlamda biraz başımızı kaldırsak, ekonomimiz biraz kendine gelse birileri paçamızdan tutup aşağıya çekmeye çalışıyor.

Doğuda terörle mücadelede belli bir noktaya gelmiş, ekonomide ise tam toparlanma başlayacak derken akla hayale gelmeyecek bir darbe girişimiyle tüm bakışımızı revize etmek durumunda kaldık.

Ekonomimiz çok yüksek viteste yol almıyordu belki ama pozitif beklentilerin arttığı bir zamanda beklenmedik bir musibetle karşılaştık.

Şükürler olsun Allah fırsat vermedi de bugün ekonomi, sosyal yaşam diye de konuşabiliyoruz.

Aksi takdirde yaşama dair sanırım konuşacak pek bir şeyimiz olmayacaktı, olsa da konuşamayacaktık.

 

Tabii artık ivedilikle bu psikolojik halden de kurtulmamız gerekiyor.

Şimdi iş dünyasının hızlı bir şekilde bu travma halinden kurtulup yoluna devam etmesi, moral motivasyonunu artırması çok önemli.

Bunda da bana göre aktif görev en başta ilgili bakanlıklar ve devlet kurumları olmak üzere, kentlerdeki sanayi ve ticaret odalarına düşüyor.

Moral motivasyonu artırarak hızlı bir toparlanma hamlesi başlatmak, stabil durumdan hızla sıyrılmak çok önemli.

Gaziantep zaten kendi genetiğinden dolayı böylesi dönemlerde olumsuzluklara karşı olağan üstü refleks geliştiren, direnen bir şehir.

Eminim yaşanan bu olumsuz gelişmelere de karşı bir tepki geliştirip, ekonomi adına yeni bir kıvılcımın mihmandarlığını yapacaktır.

 

Burada da ilk hamlenin “odaklanma” üzerine yapılması gerektiği kanaatindeyim.

Üzerimizdeki ağırlıkları atıp ekonomiye odaklanmalıyız.

Bunu da ancak bir farkındalık oluşturarak başarabiliriz.

Örneğin sivil toplum kuruluşlarımız hızla ciddi ve büyük çaplı organizasyonlar için hazırlık yapıp, düğmeye basabilirler.

Önümüzdeki günlerde ekonomi bürokratları, ekonomi uzmanları, tanınmış sanayici ve işadamları, duayen isimler ve hatta alanında uzman sosyolog ve psikologların yer aldığı programlar gerçekleştirilebilir.

Herkesin fren yaptığı bir süreçte, bu anlamda oluşturulacak bir trafik, hızlı bir toparlanma için bir devinim sağlayacaktır diye düşünüyorum.

Başta da dediğim gibi odaklanmak ve harekete geçmek çok önemli.

Bu çerçevede çok fazla proje ve organizasyon çıkacağı kanaatindeyim.

Zor zamanlardan geçiyoruz belki ama yolumuza da devam etmek zorundayız.

 

 

 

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz