A. Eray ÜNVER

A. Eray ÜNVER

EN PAHALI BAKLAVA NEREDE?

Gaziantep Türkiye’de hatta tüm Dünya’da baklava denince ilk akla gelen şehirdir. Hatta Gaziantep’i çok da iyi tanımayanların, bu şehri sadece baklava ile özdeşleştirdiklerini de görürüz. Yüzyıllardır Gaziantep’teki en köklü mesleklerden olan milli tatlımız Gaziantep Sanayi Odası’nın 2005 yılındaki başvurusu ve bu başvurunun 2007 yılında kabulü ile coğrafi işaret tescil belgesi almaya hak kazandı.

Her şehrin kendisiyle özdeşleşmiş yemeklerini, tatlılarını ve yöresel birçok ürünü en kaliteli ve ucuz ancak o şehirde bulabiliriz. Örneğin; isot Şanlıurfa, sucuk Kayseri, dondurma Kahramanmaraş’ta kaliteli ve ucuzdur.

Gaziantep’te kaliteli baklava üretimi şüphe götürmez. Fiyatlar konusunda ise sanılanın aksine en pahalı baklava Gaziantep’te satılmakta.

Gaziantep Sanayi Odası’nın 2007 yılında çıkardığı Antep baklavası kitabında Gaziantep’in meşhur baklavacıları birleşerek ortak bir tarif oluşturdu. 1 kg baklavanın içindeki malzemeleri kendileri belirledi. Kitabın 21. sayfasındaki muhteviyat kısmını gelin birlikte inceleyelim.

1 Kg ‘Antep Baklavası’nın ortalama muhteviyat dağılımı şu şekildedir.(+-%3 tolerans ile);

-Antep Fıstığı % 10-11

-Krema(kaymak) %12-13

-Yağ %15-16

-Şerbet(kıvam) %35-36

-Un(hamur) %25

 

Biraz çarşıda pazarda dolaşan Gaziantepliler yukarıdaki hesabı iyi yapar. Kim bilir belki farklı alanlarda yatırım yapmak isteyen sanayicilerimiz çıkıp, oklavayı ellerine alabilirler. Vatandaş da Gaziantep’te uygun fiyata baklava yer.           

 

 HAYDİ GAZİANTEP POTAYA

1985 yılından sonra potada rüzgar gibi esen bir Beslenspor vardı. ilk sezonlari olan 1986-1987 sezonunda basarili bir grafik çizmiş, ligi lider bitirmiş, ama daha sonra play off maçlarında Galatasaray’a elenmişlerdi. 1991-1992 sezonunda ligden çekilene kadar bu şehre spor ve basketbol adına çok şey katan Beslenspor tribünleri de doldurmayı başarmıştı.

Tam 20 yıl sonra Büyükşehir Belediye Spor’un Türkiye Basketbol 1. ligine yükselmesiyle basketbol heyecanı Gaziantep’te tekrar başladı.

Royal Halı’nın takıma sponsor olması ile daha da güçlenen Royal Halı Büyükşehir Belediye, lige iyi başlamasa da, takımın başına Cem Akdağ’ın gelmesi ve Joey Dorsey gibi bir yıldızın katılması ile heyecan yaratmaya başladı.

Takıma destek veren tüm işadamları ve basketbol severleri kutlamak gerek. Takım yöneticileri deplasman maçlarına da zaman zaman ailece giderek yoğun iş tempolarının arasında takıma çok emek veriyor. Bu emeğin karşılığını da seyircinin takıma sahip çıkmasıyla alacaklarına inanıyorlar.

Gaziantep’te yaklaşık 20 yıl aradan sonra tekrar başlayan basketbol heyecanı artık Şehitkamil Spor Salonu’nda. Her geçen gün artan taraftar sayısı ve ilgiyle ikinci yarıda takımın daha iyi yerlere geleceğini düşünüyorum.

Gaziantep’te sosyal yaşam alternatiflerinin azlığından dert yakınan birçok insanın hafta sonları eşleri ve küçük çocukları ile rahat bir ortamda maç seyredebileceği güzel bir ortamı kaçırmamak gerek.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz