Gülşah SERT

Gülşah SERT

ERZİNCAN TREN ve MERKEL

ERZİNCAN’A VAR DA BİZE YOK MU?

Ulaştırma bakanı açıkladı. “Erzincan’ı batıya bağlayan hızlı tren için çalışmalara başladık.”

Hayırlı olsun. Gözümüz yok. Erzincan’a da yapılsın. Her yere yapılsın inşaallah.

Da... Daha millet hızlı trenin ‘H’sini hayal etmezken bizim Gaziantep yöneticileri, ki başta Asım Güzelbey olmak üzere, Adana-Gaziantep-Halep hattı için hızlı tren projesini konuşuyorlardı.

Hadi iç savaş nedeniyle Halebi, Şam’ı geçtik diyelim. Diyelim de, nerede Gaziantep’in hızlı treni? Unutuldu mu?

Yapılacak mı, yapılmayacak mı?

Erzincan’ın hızlı tren muhabbeti dün 1 bugün 2 adamlar işe başlıyor... Peki bizimki?

Sayın yetkililer, kestane kebap, acele cevap...

 

“TREN” DEDİM DE AKLIMA GELDİ

Bizim gazetenin internet editörü Güven Sert. Kendisi aynı zamanda eşim olur. Geçen gün Sanayi Odası’nın çılgın projesini konuşuyorduk. (Hani Gaziantep’i Kilis üzerinden İskenderun körfezine bağlayacak olan)

İşte onu konuşuyorduk ki, eşim “Benim de çılgın proje ile bağlantılı olarak ama fazla da çılgın olmayan bir projem var” dedi. Ve daha ben sormadan anlattı.

“Bu çılgın yol, karayolu. Gaziantep ve Kilis Organize Bölgelerini kestirmeden limana bağlayacak. Bu yol bittiğinde Osmaniye üzerinden giden otobanın papucu dama atılır. Bütün yük bu yola kayar. Trafiği yoğun olur. Madem böyle bir yol yapıyorlar. Aynı anda bu yola paralel olarak bir de demir yolu hattı döşeseler ya. Nasılsa 10-20 sene sonra mecbur kalıp aynı güzergaha bir de demir yolu yapacaklar. Bari baştan yapsınlar” dedi...

Eşimin bu önerisi bana çok mantıklı geldi. “Yazsana bunu” dedim. “Yok, ben yazarsam yapmazlar, sen yaz” dedi...

“Sen yazarsan niye yapmazlar” demedim. Koca sözü dinleyip ben yazdım.

Bence müthiş bir fikir.

Sanayi Odası Başkanımız Sayın Adil KONUKOĞLU’nun dikkatine. Ben işin tekniğinden, olurundan, olmazından anlamam. Sizin ekibiniz var. Bence bu konuyu bir inceletin. Bu çılgın proje, karayolu ile demir yolunun aynı anda yapıldığı, aynı tünellerden geçtiği süper çılgın bir projeye dönüşse hiç fena olmaz gibi duruyor.

 

ANGELA MERKEL NEDEN GAZİANTEP’E İNDİ?

Almanya Başbakanı Angela Merkel geçen hafta Kahramanmaraş’a gitmek için uçağıyla Gaziantep’e geldi.

Bu haberi okuyunca şaşırıp şaşırmamak arasında kaldım.

Maraş’a gidecek olan birisi, altında da özel uçağı varsa niye Gaziantep’e insin ki?

Maraş’ta da havaalanı var...

Sonra fikrime jimnastik yaptırdım... “Bu Angela Merkel Gaziantep’e indiyse bunun içinde mutlaka bir iş vardır. Buralarda birileri ile görüşmüştür. Bunu bir araştırsam” diye düşünürken...

Bizim gazetenin internet sitesine bir haber düştü. “Merkel neden Kahramanmaraş’a değil Gaziantep’e indi?

Haberi okudum. Konu gayet basit. Kahramanmaraş havaalanı Uluslararası değil. Gümrük yok. Dolayısıyla dış hatlara kapalı.

Bu yüzden en yakın uluslararası havaalanı olan Gaziantep’e inip, buradan karayolu ile Maraş’a geçmiş”...

Bu haberin 2 boyutu var.

Birincisi bizim gazetenin internet ekibi konuyu merak etmiş. Ajansın geçtiği haberle yetinmemiş. Araştırmış ve nedeni basit bile olsa, merakları gideren bir habere imza atmış. Kutlarım.

İkincisi ise, bölgede rekabet halinde olduğumuz komşu Kahramanmaraş’a attığımız fark. Havaalanımız uluslararası. Yıllardır durmadan havaalanını yazan basını, çabalayan siyasileri, durmadan alanın yetersizliğini vurgulayan iş adamlarını, sivil toplum örgütü liderlerini şimdi anlıyor musunuz?

Gaziantep bu işte. Her şeyin en iyisini ister. Eksikleri bulur, giderir. Yapar... Ve ondan sonra da “Burası Gaziantep” diye havasını atar.

Evet, Kahramanmaraşlı hemşehrilerimiz kusura bakmasın ama “Burası Gaziantep”...

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz