Gülşah SERT

Gülşah SERT

FİFA GAZİANTEP'E CEZA YAĞDIRDI

Hem de ne ceza, adamlar 25 esnafın ocağına incir ağacı dikti.

 

U20 Yaş Altı Milli Takımlar Dünya Kupası Türkiye’de yapılıyor. Bu maçların bir bölümü de Gaziantep’te oynanacak.

Bu nedenle bir FİFA heyeti stadı ve tesisleri incelemek üzere kentimize geldi.

İncelemeler yapıldı. Çağdaş’ta kebaplar yenildi. Ve karar açıklandı:

 

Stadın altındaki kebapçılara, turnuva boyunca kapatma cezası...

İşe bak!

 

Adamlar tesis incelemeye geliyorlar, hiç birşey bulamayıp, stat altındaki esnafa kapatma cezası veriyorlar.

Kapatacak bir şey bulamadılar, dükkân kapattılar.

Boş yere dememişler, “Alışmış.......”

 

 

ÖDÜLLER İKİYE KATLANSIN

 

Bugünlerde Gaziantep’in eğitim sorununun çözüm yoluna girmesi için Vali Ata, Milli Eğitim Müdürü Serin ve tüm akil adamların çabaları ile yeni bir hareketlenme yaşanıyor.

 

Herkes kendisi ya da kurumu adına elinden geleni yapıyor.

 

Hiçbir çabayı küçümsemiyorum. Ancak bu çabalar içerisinde en çok da motivasyon artırmaya ve teşvik etmeye yönelik olan icraatların desteklenmesi, önemsenmesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü rakamsal ve istatistiksel düzelmenin kısa zamanda düzelmesinin en etkili yöntemi, başarıyı teşvik ve motivasyonun artırılmasından geçer.

 

Bu anlamda iki merkez ilçemizin, Şahinbey ve Şehitkâmil’in ayrıca tebrik edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bilen var bilmeyen var, biz meseleyi tekrar edelim.

 

Bu iki ilçe belediyemiz artık geleneksel hale gelen bir uygulamayla, her yıl üniversite sınavlarında derece alan öğrencilerimizi ödüllendiriyor. Bu ödüllendirmeyi eğitim konusunda üstlerine düşeni yaptıktan sonra, ayrıca ve ekstra olarak yapıyorlar. Yani okulsa okul, derslikse derslik, kurssa kurs, sosyal etkinlikse sosyal etkinliklerini yapıp, üstüne bir de başarılı öğrencileri ödüllendiriyorlar.

 

Şehitkâmil ilk 100’e giren öğrencilere bilgisayar hediye ediyor. Şahinbey ise aynı şekilde ilk 100’e dizüstü bilgisayar ve ayrıca da il birincisine OTOMOBİL hediye ediyor...

 

Ama bence bu ödüllendirme işi biraz eksik kalıyor. Çünkü, bildiğimiz ve takip ettiğimiz kadarı ile bu ödüller genelde özel okullarda okuyan öğrencilere gidiyor. Çünkü onlar her anlamda bu yarışa bir kaç adım önde giriyor.

 

İşte bu yüzden bu iki belediye başkanımızdan rica ediyorum. Ödüller ikiye katlansın.

Devlet okullarında okuyan gençlerimiz ayrıca ödüllendirilsin. Devlet okullarının birincisine Şahinbey ayrıca bir otomobil ve yine devlet okullarının ilk yüzüne her iki belediye bilgisayar versin.

 

Her iki belediyemiz de bu pozitif ayrımcılığı lütfen ve lütfen yapsın. Belki birkaç sene... Sonra yine normale dönülebilir.

 

Ama bir şekilde devlet okullarındaki başarılar daha özel ve özellikle ödüllendirilmeli. Bu okullardan çıkan dereceler iki kat fazla önemsenmeli. Duyurulmalı.

 

Okul yapmak, derslik yapmak, kurs açmak önemli elbette. Ama motivasyon, ödüllendirme, yarışmacı ruhun kazandırılması, başarının özendirilmesi çok daha önemli.

 

Devlet okullarında okuyan diyelim ki 1000 öğrencinin bu yarışma ve ödül için birazcık fazla çalışması, bir kaç puan fazla alması Gaziantep’i o sıralamada ileri atar.

 

Devlet okullarından bir öğrenci sınavda derece mi elde etti. Aynen özel okullarda okuyan kardeşleri gibi bilboardlara çıksın. Okulunun adı yazsın. Çocuğun resmi olsun. Gaziantep görsün. Arkadaşları görsün. Arkadan gelenler görsün.

Düşünsenize, Gaziantep lisesinin dış duvarındaki bilboardlarda bir afiş. “Gaziantep Lisesi Öğrencisi Ahmet oğlu Mehmet, TM Türkiye 5.si...”

 

Hem böyle uygulamalar devlet okullarına olması gereken prestiji de yeniden kazandırır.

 

Uzun lafın kısası, devlet okullarına özellikle ödüllendirme ve tanıtım konularında pozitif ayrımcılık yapılsın.

 

Biz Telgraf Gazetesi olarak, devlet okullarından gelen her başarı haberini kullanarak bu ayrımcılığı yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz. Bu konuda herkesin elinden gelen bir şey mutlaka vardır.

 

Örneğin, Şahinbey ve Şehitkâmil belediyelerimiz... Şu ödül işini yukarıda söylediğim koşullarda tekrar değerlendirirlerse çok faydası olur, kanaatindeyim, netekim...

 

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz