Cihat ÖZTÜRK

Cihat ÖZTÜRK

FISTIĞIN SAHİBİ GERÇEKTEN YOKMUŞ!

Haftalar önce ‘stokçu meselesi’ patlak verdiğinde yazmıştım: Fıstığın sahibi yok!

Biliyorsunuz neredeyse günlerdir Gaziantep gündeminin manşet konusu fıstık fiyatları.

Baklavacılardan tutun, çiftçilere hatta komisyoncular bile şikayetçi düşünün bu işin ticaretini yapan adamlar bile dert yanıyor fıstık fiyatlarından. 

Evet, gerçekten fıstığın sahibi yokmuş. Günlerdir Telgraf Gazetesi olarak Fıstık Dosyası adı altında haberler yayımlıyoruz. 

Üreticilerle başladığımız haberimize iki gündür komisyoncularla devam ediyoruz.

Bir defa daha gördük ki fıstığın kabak çekirdeği ve fındık kadar değeri yok. Fındık kadar sahip çıkılanı olsaydı, eminim bu kadar spekülasyona maruz kalmazdık.

Çiftçiler dertli, mazot, gübre, ilaç, su masraflarının artmasıyla sıkıntıları almış başını gidiyor.

Komisyoncular ise aracılardan, ambarcılardan, stokçulardan ve vergi levhası olmadan çalışan kişilerden dertli.

Kime dokunsak bin ah işittik.

Aslında bu kadar tartışılması bizim için de iyi oldu. Meselesinin temeline indik ki konuyu daha iyi kavrayıp biz de halka sağlıklı bir şekilde anlatabilelim. 

Biz de Telgraf Gazetesi olarak yollara düştük, Nizip ve Araban’da fıstık üreticileriyle görüşmeler gerçekleştirdik. GATEM’e gittik komisyoncularla detaylı bir şekilde derinlemesine görüşmeler yaptık. Sorunu masa başında değil de sahadan alıp okuyucuya aktardık. Açıkçası bu durum bizi de rahatlattı. Çünkü elimizde artık bir dosya çalışmamız var. Gelecekte böyle bir sorunla karşılaşırsak açıp okuyabileceğimiz, yeniden gözden geçireceğimiz bir veriye sahibiz.

Fıstık üreticilerine yeniden dönecek olursak hala çiftçinin sorununa, gerçekten çare olacak, onları dinleyecek, iyi ve kötü gününde yanında olacak kimse yok.

Komisyoncular da mağdur olduğunu söylüyor. Ellerinde olmadan fiyatların başka eller tarafından belirlendiğini söylüyorlar, çözümü de sunuyorlar. Kooperatifleşme ve Güneydoğu Birliğin yeniden aktif hale getirilmesi. Bu sistemle fiyat dengesi sağlanacak hem üreticinin hem de tüketicinin hakları korunacak.

Fıstık Dosyası haberlerimize devam edeceğiz. Bu konu daha iyi anlaşılsın, çözüm için gerekli adımlar atılsın diye kamuoyu oluşturma görevimizi elimizden geldiğince yerine getirmeye çalışacağız.

Çünkü her hasat döneminde veya rokeltenin düşük olduğu zamanlarda bu mesele yeniden karşımıza çıkacak.

Umarım yetkililer bu yaptığımız haberleri zahmet edip de okuyordur! 

Çünkü ortada kocaman bir sorun var. Herkes birbirine saldırıp, suçlayıcı ithamlarda bulanacağına oturup bu sorunun çözümü için ne yapabiliriz diye şapkasını kafasının önüne koymalı.

Çözümü ithalat veya fındıkta arayanlar umarım çiftçilerin emekleri, çabaları karşısında utanırlar.

Bundaki sonraki haberlerimize bu işin başındaki yetkili kişilerle yani devlet kurumlarının temsilcileriyle ve borsa ayağıyla devam edeceğiz. 

Başta demiştim yine söylüyorum bu işin içine girdikçe derinlemesine araştırmalar yaptıkça şunu net olarak görebiliyoruz: Fıstığın sahibi yok.

Varsa yoksa bu işin çilesini çekip emeğinin karşlığını alamayan isimsizleri var.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz