Tülay SÖZERİ

Tülay SÖZERİ

GARAJDA BAŞLAYAN HAYAT

Bugün, sizlere ,05 Ekim 2011 tarihinde ölen şimdiye kadar hiç bir yerde rastlayamayacağınız başarı ile yine hiç bir yerde rastlayamayacağınız başarısızlığı yaşamı boyunca farklı zamanlarda yaşamış olan ,”Apple”, “NeXT” ve “Pixar Animation Company”, şirketlerinin kurucusu , dünyanın en önemli markası olan “ipod” un mucidi Steve Jobs’ın eşsiz tecrübelerini sizlere aktarmak istiyorum.

İlginç bir yaşam öyküsü var Steve Jobs’ın . Hiç evlenmemiş Amerikalı bir anne ile Suriye asıllı bir babanın çocuğu olarak dünyaya gelen Jobs, orta halli bir aileye evlatlık verilir. Orta düzey bir eğitime sahip ailenin, tüm imkanlarını zorlayarak gönderdiği üniversiteyi başladıktan 6 ay sonra bırakır.Üniversite eğitimin onun için hiç bir şey ifade etmeyeceğini anlaması hayatının akışını tamamen değiştirecek, hayattaki bir çok başarısını ise tamamen bu karara bağlayacaktır.

Üniversiteyi bıraktıktan sonra merakı ve sezgileri sayesinde içine düştüğü çoğu şey onun için daha sonra paha biçilmez deneyimlere dönüşür. Öncelikle ülkenin en iyi kaligrafi eğitimini veren Reeds üniversitesinde kaligrafi dersleri almaya başlar. Hiç bir bilimin yakalayamadığı, tarihsel ve sanatsal inceliğine sahip kaligrafi sanatında, harflerin yazılımı, yazı karakterleri, değişik harf kombinasyonları arasındaki harf boşluklarını ayarlama işlemini 10 sene sonra , güzel bir tipografiye sahip ilk kişisel bilgisayarında kullanmaya başlar. Bu buluşu ile kişisel bilgisayar kullanımında bir çığır açar. Sonradan bu deneyimini, noktaları ileriye bakarak değil, geriye bakarak birleştirmek olarak adlandırılabileceğini ifade eder.

Kısa bir süre Atari’de çalıştıktan sonra 20 yaşında bir arkadaşı ile ailesinin garajında, eski VW minibüs ile hesap makinasını satarak kazandığı parayı sermaye yaparak, “Apple “ bilgisayar şirketini kurar. Şirket gittikçe büyür. 2 kişiden 4000 çalışanı olan 2 milyar dolarlık dev bir şirkete dönüşür. Ardarda kurduğu “Apple I” “Apple II” ve ”Apple III” şirketleri başarısını biraz daha pekiştirir.

Ancak daha sonradan Pepsi Cola’ dan ayarttığı şirketinin CEO’su John Scully ile anlaşamaz.Büyük bir kavga sonucunda , 1985 yılında kendi kurduğu şirketten resmen kovulur. Hayatının odak noktası olan her şey bir anda yok olmuştur. Bu dönem Jobs için büyük bir yıkım olur. Ancak Apple’dan kovulmak , onu yıldırmaz.Her şeye yeniden başlamaya karar verdiğinde, kendi deyimiyle başarılı olmanın ağırlığı, yeniden başlamanın hafifliğiyle yer değiştirir ve hayatının en yaratıcı dönemine girdiğini farkeder.

Apple’dan ayrıldıktan 5 sene sonar “NeXT” adlı bilgisayar şirketi ile bir animasyon şirketi olan “Pixar’ı kurar.Yaşamının bu aşamasında deliler gibi aşık olduğu bir kadınla tanışmış ve onunla evlenmiştir.Pixar şirketi ilk bilgisayar animasyon filmi olan “Toy Story” i yaratır. Film inanılmaz bir başarı kazanarak, yeni bir başarı hikayesine adım atar. Bu arada ilk kurduğu “Apple” şirketinde işler kötüye gitmeye başladığından, kovulduğu şirkete danışman olarak yeniden göreve başlar.

Sonra inanılmaz olaylar sonucunda “NeXT” adlı şirketini Apple satın alır.Kovulduğu şirketin başına yeniden patron olarak geçer. Yıllık 1 dolar maaş ile dünyanın en düşük maaşlı CEO’su olarak Guiness Dünya Rekorlar kitabına girer. İşine aşıktır ve bu duygu onu yeniden körüklemiştir. Daha sonradan bu dönemdeki tecrübelerini ”Bazen hayat kafanıza bir tuğla ile vurur.Sakın inancınızı kaybetmeyin” diyerek özetleyecektir.

Ancak, işinde başarıyı yakalasa da hayat ona yeni bir sürpriz hazırlamıştır. Pankreas kanserine yakalanmıştır. Doktorlar 6 ay ila 1 yıl arasında ona ömür biçmektedir.Yıllarca “Her gününü son günün gibi yaşarsan, günün birinde haklı çıkarsın” cümlesine inandığından, hayata karşı çıplak ve savunmasız kaldığımız gerçeğini her zaman göz önüne aldığından,ölümü faydalı ve entellektüel bir eylem olarak kabul etmesi zor olmayacaktır.

İnsanın kısa bir sure içerisinde öleceğini bilmesi yaşantısına damga vuracak kararlar vermesi açısından büyük bir önem taşıdığını , her şeyin, tüm beklentilerin, gururun, küçük düşmenin ya da başarısızlık korkularının, ölüm karşısında değer yitirdiğini, yalnızca ölümün önemli olduğunu farkettiği an , yaşamında yeni bir kapı açılır.

Ancak daha sonradan yapılan biyopsi testlerinde, yakalandığı kanser türünün tedavi edilebilir bir kanser türü olduğunu öğrendiğinde ise artık çok şey değişmiştir. Bu deneyimin ardında ise şunları söyleyecektir..“Zaman kısıtlı. Bu yüzden başkalarının hayatını yaşayarak onu harcamayın.Başkalarının düşüncelerinin sonuçlarıyla yaşama dogmasına takılıp kalmayın. Başka insanların fikirlerinin gürültüsünün kalbinizin sesini duymanızı engellemesine izin vermeyin.Ve en önemlisi kalbinizin ve sezgilerinizin yolundan gidecek cesarete sahip olun. Bunun dışında her şey ikinci plandadır”

Hayat felsefesini ise kısaca “Aç kalın ! Budala kalın ! Başarı ve tükenişi uç noktalarda taşımış biri olarak gerekirse, dünyanın sana sunduklarından vazgeç, hatta okula bile gitmeyebilirsin ancak asla maceracı ruhundan taviz verme.Neyi sevdiğini bul.Aşık olacağın, büyük tutkuyla bağlanacağın işin zaten istediğin başarıları getirecektir.” olarak özetler.

Bu sıradışı yaşam hikayesini okurken gerçekten derinden etkileneceksiniz.İnişler ve çıkışlar arasındaki dengeyi çok iyi ayarlayabilmeyi başarmış Steve Jobs’un Stanford Üniversitesi mezuniyet töreninde toplam 23.00 kişiye hitaben yaptığı, konuşmayı , Türkçe alt yazılı olarak, http:// www.fikiratolyesi.com/index.php/2006/03/14/ac-kal-budala-kal/ web adresinden bulup, dinlemenizi önemle tavsiye ediyorum.

Sağlıcakla kalın.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz