Güllü Tekin

Güllü Tekin

GARİBANIN DUASI

Aldım 2019’u koydum ala geyikli bir kar küresinin içine biraz umut, biraz huzur, biraz hayatın acımasızlığını ekledim arkasında da adaletin bu mu dünya şarkısı eşliğinde izlemeye başladım. Bir ileri bir geri giden çağın içerisinde hayatın bu med-cezirleri pek de anlamlı gelmedi.

Gördüm ki zamanın her dilimine ayrı bir söz asılı. Mesela artık sigara yok, içki yok, haram yok, günah yok, sevap bile yok, yok da yoklar listesi eşliğinde artık gezmek, eğlenmek, sorumluluk almak, cesaret şarabını içip en sarhoş halimle en mantıklı kararları almak gibi bir de hayaller listesi. Sevabı şarabı metafor olarak kullandığımı dipnot olarak düşüp biraz daha döndürdüm kar küremi. O döndükçe ben döndüm ve sonra durduğu yere baktım ki insanlar yine kulaktan kulağa oynayıp bu sene de kadınları çocukları, şiddeti, istismarı, tacizi sessizce kendilerince halletmişler.

Bir zamanlar diri diri gömülen kız çocuklarının bedeni yerine şimdi fikirlerin gömüldüğü bir sene olduğunu gördüm bir hüzün kapladı içimi Neşet Ertaş sesinden.

Sonra karşımda dans eden küreye bakıp pek duygulandım. Şimdi bana kaybolan yıllarımı verseler şarkısı eşliğinde çok da bir şeyin değişmeyeceğini fark etmenin verdiği o inanılmaz sancıyla süslenmiş 2019, çok da çekici gelmedi gözüme.

Umut fakirin ekmeği umar ha umar umar işçisin sen işçi kal diyerek Cem Karaca’ya uğradı yolum. Küçük bir sarsıntıda makyajı akacak, tırnağı kırıldığı için bize kızacak bir 2019 yerine muhabbeti demli sıcacık gülüşlü bir sene olsa ne de güzel olur dedim kendime. Garibanın duası kabul olur derler. 2018 gariban bir seneydi gelen vurdu giden vurdu halbuki o da ne güzel karşılanmıştı kahkahalar içerisinde sonra her yerde mükemmel olan insan yaptıklarının sorumluluğunu tabi ki rakamlardan ibaret olan bir hayata yükleyecekti. İstedikleri için savaşmayı göze almayıp istediklerinin kendilerine verilmesi arzusuyla yanıp tutuşarak sitemli bitirdiler seneyi.

‘Her doğruyu iyi kabul edip’ kötülüklerinin içerisinde bütün bir senenin suçlusunu aradılar, aynaya bakmak kimsenin aklına gelmedi.

Ben 2019 olsam kardeşim:

Tutamayacağın sözü verip suçu bana atma!

Olmayacak duaya âmin deyip sonra bana kızma!

Düşene tekme atıp acımasız hayat diye söylenerek kendini kandırma!

Küçük bir çocuğun gülüşünde kaybolmayı öğrenemeyeceksen hiç umutlarla dolu bir seneden bana bahsetme diye resti çekerdim.

Tabi ki her yeni yıla aynı eşsiz(!) sözleri söyleyen çapkın insan umutları, 2019’u ağına düşürüp isteklerini yaptırma çabası içerisindeler; ama hayat bu numaralara gelmez. Tırnağın varsa önce başını kaşırsın sonra amacına ulaşmak için dişini tırnağını heba edersin. Her yeni yıl elbet güzel düşlerin habercisidir ama yata yata büyüyen bilirsiniz ki hayaller değildir.

O zaman herkese evrensel bir müzikle yaklaşıp spesifik bir his uyandıran bu 2019 kar küresi içimizde dönüp durdukça değişimin ilk olarak bizden başladığını hiç unutturmasın diyelim mi?

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz