Hasan AKPINAR

Hasan AKPINAR

GAZİANTEP HALKININ İHTİYACI YOK MU?

Türk milleti ekmek yemeden doymaz, hele hele Gaziantepli ,Türkiye ortalamasının 2 katı ekmek yer. Doyan birine ‘hele ekmeksiz ye’ lafı da Gaziantep’e özgüdür.

Son yapılan zamlardan sonra somun ve pide ekmeğinin fiyatı eşitlendi. 1TL.

Somun için de zam kararı alındı ama. Kamuoyu tepkisinden çekinildiği için henüz bu zam uygulanmıyor. Gaziantep’te 200 gramlık somun ekmeğinin fiyatı 1,25 oldu, haberiniz olsun.

Peki kalite?

O yok işte… 

Gaziantep Ticaret Borsası’nın girişimleri ile herkesin kalitesizliğinden şikayet ettiği tırnaklı pidenin coğrafi işaret tescili alındı. Türkiye’nin her yerinde üretilen ve belki de en kötüsü Gaziantep’te yapılan tırnaklı pide için birisi çıkıp Patent Enstitüsüne şikayette bulunsa vallahi o tescil iptal edilir.

Gaziantep’teki dürüm tutkusu insanları bu kalitesiz pideye mahkum ediyor.

Simit konusu ise ayrı bir facia… Pazartesi itibariyle simit benzeri halka biçimindeki şeyin fiyatı ise1,5 TL’den 2 TL’ye çıktı.

Simit benzeri diyorum çünkü Gaziantep’te simit diye satılan şey simit değil.

Ankara veya Osmaniye gibi simiti meşhur yerlerde simit yiyenler ne demek istediğimi anlar. 

Esas konumuza gelecek olursak.

Gaziantep’te neden ‘Halk Ekmek’ yok?

Halk Ekmek, yerel yönetimlerin işlettiği, dünya standartlarına uygun üretim yapılan ve kar amacı gütmeyen halka ucuza ekmek yedirmeyi amaç edinmiş işletmelerdir. 

TELGRAF dünkü manşetinde konuyu tartışmaya açtı.

Vatandaş Halk Ekmek istiyor.

Türkiye’nin bir çok şehrinde yerel yönetimlerin işlettiği Halk Ekmek fabrikaları var, Gaziantep’te ise yok.

Hatırlayanlar eskiden Gaziantep’te de Halk Ekmek olduğunu bilir. Şehitkamil Belediyesi’nin halk ekmek hizmeti 2009 yılında sona erdi.

Şahinbey Belediyesi ise halk ekmek organizasyonunu 2005’te sonlandırdı.

Belediyelerin halk ekmek işinden çekilmelerinin sebeplerini burada tartışmaya gerek yok.

Fırıncı esnafının Gaziantep’te çok güçlü bir konumda olduğunu söylememiz yeterli.

Türkiye’nin en büyük şehirlerinden ikisinde Halk Ekmek fiyatları şöyle;

ANKARA NORMAL EKMEK (250 GR ) )70 KRŞ

İSTANBUL NORMAL (250 gr) EKMEK 75 KRŞ

Yani halk ucuza temiz ve kaliteli ekmeği yerel yönetimler sayesinde yiyor.

Gaziantep’teki ekmek tartışmalarının alevlendiği 2016 yılında Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin önemli bir çıkış yapmış ve Büyükşehir’in halk ekmek işine girebileceğini açıklamıştı.

Ondan sonra fırıncı esnafı ayaklandı. Görüşmeler yapıldı ve konu kapandı.

Şahin’in o dönemde gazetelere verdiği demeci hatırlarsak: 

“Ekmek konusunda net adımlarla düğmeye bastık. Halk ekmek işine belediye girmiş olsa birçok esnaf akşam evine ekmek götürmek isterken daha farklı sorunlarla karşılaşılacak. Bu işin içine girmek zorunda kalırsam gireyim ama otokontrol şeklinde herkes kendisini düzeltirse sorun kalmayacak. Bütün bilgiler doğrultusunda bugün tüm taraflarla oturup iyi ve kaliteli ekmek için ne yapılacağının kararını verelim. En hayati mesele ekmek sağlığı yani toplum sağlığıdır. Ekmek konusunda net adımlarla düğmeye basacağız”

Sonuçta Büyükşehir Halk Ekmek işine girmedi. Demek ki Sayın Şahin’in bahsettiği otokontrol sağlandı. Demek ki iyi ve kaliteli ekmek üretiliyor.

Kentte bilinen birkaç fırın dışında iyi ekmeğin üretildiği söylenemez.

Piyasanın kontrol altında tutulabilmesi için Halk Ekmeğe ihtiyaç var.Seçim öncesi bize hatırlatmak düşer. “Merkez ilçe belediyeleri veya büyükşehir, kim yaparsa, kim halka ucuza kaliteli ekmek yedirirse büyük dua alır….”

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz