Hüseyin KÜPELİ

Hüseyin KÜPELİ

GAZİANTEP TARİHİ VE ŞEHİTKAMİL BELEDİYESİ

Gaziantep’in kültür ve sanat yaşamında, geçmiş yıllara oranla, daha geriye gittiğini hemen hepimiz kabul ediyoruz olsa gerek…

Çünkü, eski sinemalar, tiyatrolar artık yok!..

Eskiden okuduğumuz kitaplar, çocuk dergileri, mizah dergileri de de aynı şekilde yok!..

Hızlı değişim ve dönüşüm çağında, geçmişimiz hızla hafızalarımızdan silinirken, son yıllarda yapılan çalışmalar adeta umut veriyor bizlere…

Panorama Müzesi çok zorlu ve meşakketli bir sürecin ardından geçtiğimiz haftalarda hizmete girmişti. Fatma Şahin’in çok büyük gayretleri var bu müzenin yapılmasında ancak yapım sürecinde Sıtkı Severoğlu, Murat Dağ, Samet Bayrak, Celal Pekdoğan gibi bir çok ismin aylarca, gece geç saatlere kadar sunduğu emekler var. Kutlamak gerek.

Gaziantep tarihiyle ilgili çalışmaları bu kez, ŞehitkamilBelediyesi’nin 3 önemli kaynak eseri taçlandırdı. Çalışmalardan birisi Doç.Dr.Ramazan Erhan Güllü ve Murat Dağ’ın birlikte hazırladıkları “Ayntab Amerikan Koleji ve Son Başkanın Hatıraları” adlı eser… Doç.Dr.Güllü’yü daha önceki Antep Ermenileri adlı kitabından da biliyoruz. Murat Dağ’ın ise Gaziantep tarihiyle ilgili çalışmaları ve verdiği emekler hakikaten takdire şayan…

Bir diğer kitap, Gaziantep Savunması ise Lohanizade Mustafa Nurettin tarafından yazılmış ve şimdi Cumhur Yıldız tarafından sadeleştirilmiş.

Timur Demir’in kaleme aldığı Ankeolojik Çalışmalar ile Gaziantep Kronolojisi de bu alanda eşsiz bir kaynak olacak gibi gözüküyor.

Kitapların Şehitkamil Sanat Merkezi’nde düzenlenen lansmanına önceki gün ben de katıldım. Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu konuşmasında farklı konulara da değindi ama bu kitapları Gaziantep tarihine sunmuş olmaktan büyük keyif aldığını gözlemledim.

Şehitkamil Belediyesi bundan önce de 21 kitap daha çıkartmış, bu dipnotu da ekleyip, Başkan Rıdvan Fadıloğlu ve arkasındaki ekibi tebrik etmemiz gerekiyor.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz