Cihat ÖZTÜRK

Cihat ÖZTÜRK

GAZİANTEP ZEHİR SOLUYOR!

Gaziantep’in hava kirliliği sorunu kimin umrunda?

Gaziantep Valiliği?

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi?

Meteoroloji Gaziantep İl Müdürlüğü?

Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü?

Hiçbiri.

Bu şehir Ekim ayında 10 gün toz yuttu. Hangi yetkili kurum çıkıp açıklama yaptı?

Hiçbiri.

Kış geldi. Yeşilvadi, Beydilli, Ünaldı taraflarına gideniniz oldu mu? 5 dakikadan fazla duramazsınız. Öyle keskin kömür kokusu var ki nefesiniz 3 dakika sonra kesilecek gibi.

Meteoroloji Gaziantep İl Müdürlüğü bu şehirde ne iş yapar, kurumun temsilcileri kimdir? Bu şehir bu kadar pis havayı solurken, bu kurumun temsilcileri ne yapıyordu? Kendileri için bu sorundan daha önemli bir şey olabilir mi?

Dünya Sağlık Örgütü geçtiğimiz yıl yayınladığı raporda Gaziantep’i dünyanın havası en kirli şehirleri arasında gösterdi. Rapora göre Avrupa’nın havası en fazla kirli 10 şehrinden 8’i Türkiye’den. Gaziantep bu yıl bu şehirler arasında ilk 6’da.

Biz gazete olarak geçtiğimiz yıl verileri derleyerek ‘Tescilli Kirlilik’ diye haber yapmıştık. Bu yıl ‘Gaziantep zehir soluyor’ diye haber yaptık. Tık yok.

Gaziantep halkı bu havayı hak etmiyor.

CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, önceki gün Gaziantep’teki hava kirliliğini Meclis gündemine taşıdı. Halkın sağlığının tehlikede olduğunu berliten Kaplan, bir an önce hava kirliliğinin giderilmesi için önlem alınmalı” diyerek, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından cevaplandırılması istemiyle Türkiye Büyük Meclisi’ne yazılı soru önergesi verdi.

Bir şey çıkar mı? Sanmam.

Çünkü biz bu şehirde aynı sorunları tekrar tekrar görüp aynı sonuçları yaşamaya mahkumuz.

“Dünya Sağlık Örgütü, 103 ülkede 3000’den fazla şehirde ince partikül maddeleri 2.5 (PM 2.5) ölçümlerini açıklıyor. PM 2.5, havada bulunan ve en fazla 2,5 mikron büyüklüğündeki maddeleri kapsamakta. Bu maddeler özellikle kamyon, otobüs, inşaat makineleri egzozlarından, odun, kömür gibi fosil yakıtlardan ve orman yangınlarından kaynaklanıyor.”

“Bu ince maddeler havada bulunan gaz ve damlacıklar ile kimyasal etkileşime girerek, kilometrelerce alanları etkilemekte. PM 2.5, Dünya Sağlık Örgütü’nün sınır olarak gördüğü bir metreküpte 10 mikrogram (10µg/m³) miktarını geçtiği zaman ciddi sağlık sorunları ortaya çıkarıyor. Bu maddelerin büyüklüğü solunum yollarından geçecek ve direkt akciğerleri etkileyecek kadar küçük.”

“PM 2.5 ile kısa dönemli etkileri, göz, burun, boğaz ve akciğer tahrişlerine ve böylelikle öksürüklere ve nefesin kesilmesine yol açıyor. Bu durum astım ve kalp rahatsızlıkları gibi durumları daha da kötüleştiriyor. Pm 2.5’in uzun dönemli etkileri ise kronik bronşit, düşük akciğer kapasitesi, kalp rahatsızlıkları ve akciğer kanseri gibi ölümcül hastalıklara yol açıyor. Solunum yolları hastaları, çocuklar ve yaşlılar PM 2.5’ten daha fazla etkilenmekte.”

Bu sağlık problemlerinin olabileceğinden bir haber yaşamımızı devam ettirmeye çalışıyoruz. 

Ne zaman uyanacağız? İlla Gaziantep’in karantinaya alınması mı lazım?

Gaziantep’in yaşamını, yaşama hakkını tehdit eden bu sorununa yetkililer geç olmadan bir an önce kulak vermeli.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz