İbrahim Halil Yavuz

İbrahim Halil Yavuz

GAZİANTEP'TE KORONAVİRÜS

Yaklaşan Kurban Bayramı, pandemiden sonra tekrar devam ettirilen düğünler, yazın gelmesiyle başlayan tatil sezonu koronavirüsün yayılımını artıracak mı? Maalesef ki günden güne açıklanan günlük vaka sayıları bizi kendimize bu soruyu sormaya yöneltiyor. Her ne kadar yönetim halkı, tedbir için defalarca uyarıyor olsa da, gevşetilen tedbirler halkımız için biraz erken oldu demek yanlış olmaz. Halay çekmenin, maske kullanmanın ve sosyal mesafe kuralına dikkat etmenin zorunlu olduğu düğün salonlarında bu kuralların ihlal edilmesi sonucu yüzlerce kişi koronavirüse yakalanıyor veya tedbir amaçlı karantina altına alınıyor.

Bu olumsuzluk virüsün yayılmasında ki etkenlerden sadece bir tanesi. Toplu taşıma araçları, eğlence mekanları, asker uğurlamaları gibi toplu yapılan faaliyetlerde tedbirleri
azaltmak vaka sayılarının artışına yol vermekten başka bir şey değildir. Burada sorumluluğun hepsini devlete atmak yanlış olur. Sorumluluğun çok büyük bir kısmı halkımızda dolayısıyla bizdedir. Mümkün mertebe toplu alanlara girmemeli, girmek durumunda ise kendimizi izole etmeli ve gerekli tedbirleri almalıyız.

Virüsün artış hızının son günlerde sabit bir seyir göstermesi virüs vaka sayısının artmayacağı anlamına gelmez. Aksine vaka sayısında düşüş olmaması bizi telaşlandırmalı.
Halen virüse karşı bir ilaç veya bir aşı bulunmaması hepimizin virüsle karşı karşıya olduğu gerçeğini gözler önüne sermektedir. Böylesine mühim bir konuda insanların bu kadar vurdumduymaz davranması beni şaşırtmıyor değil doğrusu!

Geçtiğimiz günlerde paylaşılan günlük ölüm sayısının 16 olduğu bir günde, 7 vefatın Gaziantep'ten çıkması, diğer illere oranla sürekli bir artış içinde olmamız bizim virüsle mücadelemizin diğer illere örnek olmasını gerektirir. Aksi takdirde önüne geçilemeyen bu salgın karşısında başarılı olmamız söz konusu bile olamaz. Tedbirlere uyalım, Evde kalalım.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz