Esin KORKUTAN

Esin KORKUTAN

Geçmişte kaldı ramazanlar

Ramazan ayında ve her bayramda

“nerede eski Ramazanlar?”,
"nerede eski bayramlar?"

Muhabbeti yapmak usuldendir. 
Gerçekte Ramazanlar da bayramlar da aynı ama yaşam şartları değişti.

Akrabalar değişti
Dünya, Türkiye değişti.

Türkiye’de yaşayan insanların yaşam imkanları, alışkanlıkları değişti.
Gerçekte insanlar, yaşam şartlarının değişimini geçmişe bakarak mutluluk ile değerlendirmiyorlar da çağdaş ülkelerdeki insanların yaşam şartlarıyla karşılaştırarak "onların neleri var, bizim yok” diye dertleniyorlar. Ama bunu yaparken de "Nerede eski Ramazanlar, bayramlar” söylemi sürüyor.
İnsanlar geçmiştekini, olumsuz şartları unutuyor. Bugünlerde sahip olduklarını küçümsüyor. Geçmişi sadece mutsuzluk vesilesi yapıyor. Ve de giderek mutsuz hale geliyor.Oysa ramazan merhamettir ,İyiliktir, sabır,şükür,birlik beraberliktir.

Maalesef şimdi baktığımızda az öncede söyledik ya hep bir mutsuzluk hep bir şikayet şükür düşmüyor dilimize .herkeste bir agresiflik yanı kimseye bir şey diyemiyorsunuz örneğin dün bindiğim toplu tasıma aracında bizzat tanık oldum yolcuya kullanılan kelime ‘’Bak zaten orucum .‘’

E ne oldu kaptan bey oruçsan ne oldu bizde orucuz fakat kimseye çatmıyoruz ,kimseye bıçak göstermiyoruz dedik ya işte Ramazan sabır ayıdır yemeye ,içmeye,öfkeye şerre her şeye sabır

Durup düşünüyorum da önceden

Ramazan ayını öyle çok önemserdik ki  yani kendimden yine örnekleyecek olursam Ramazan ayı gelmeden heveslenirdik çok mutlu olurduk konu komşuyla iftar yapmaktan var olanı paylaşmaktan ramazan davulcusunun sesini duyupta camlara koşmayı hatta  seyretmek ten çıkıp o saatte fırına davulcu eşliğinde yürümeyi sıcak pıde sırası beklemeyi çok özledik değimli .

Bu degerler manevi duygularla güzel elbette Bunları yasamayan bılemez bu bir kültürdür bir mirastır her konuda zenginlerin fakirleri gözettiği bir ay olması gerekir Ramazanın 

Yine bu ay fakir fukaranın tanımadıkları kimseler tarafından mahalle bakkalından borcunun sildirildiği bir ay olması gerekir.

Günümüzde zannedildiği gibi Osmanlı’da Ramazan sadece Hacivat – Karagöz veya Direkler arasında yapılan birkaç oyundan ibaret değilmiş. . Manevi değerlerin, moral değerlerin çoğu silindi, unutuldu. Müesseseler yıkıldı.
Dini değerler bile ortak değer olmaktan çıkarılmaya, bütünleştirici olacak yerde bölücü olmaya başladı. Çünkü din politikaya alet ediliyor Artık araya politika siyaset girince ne akrabalık kalıyor ne dostluk ne aile içi ramazan sohbetlerı .
Aile bir müessesedir. Ahlaki değerler, insan ilişkileri, ırz, namus, şeref... Bunlar önemli değerlerdir. Fakat biz yazıkkı artık bütün bu değerleri hiç etmiş bitirmişiz çünki ramazana bile siyaseti iliştirmişiz.

Daha ne diyeyim

Ramazan bizim için önemli günler…Ramazanı yaşatalım, yaşayalım.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz