Hüseyin KÜPELİ

Hüseyin KÜPELİ

GENÇLERİN UMUDU İLE OYNAMAYIN!

Ülkenin milyonlarca genci iş için bir umutla, hayal kurup KPSS’ya girerken, ortaya çıkan skandala bakar mısınız?

Bir yayınevinin, deneme kitaplarında sorulan onlarca sorunun 2022 KPSS sınavında sorulduğu anlaşıldı!..

Yani bu ne demek, sorular önceden sızdırılmış!..

Sınava girip, alın teri döken milyonlarca genç te, boşuna çalışsın dursun, birileri de kısa yoldan, emek vermeden, devlete kapağı atsın!..

Sınavın ardından binlerce kişi, KPSS 2022 sınavındaki 30’un üzerindeki sorunun deneme kitapçıklarındaki sorular ile birebir aynı olduğunu fark etti. Olayın patlak vermesiyle ÖSYM Başkanı, derhal görevden alındı. Bu ne demek, ortada bir skandal var.

Öyleyse, bu sınavın iptal edilmesi gerekmiyor mu?

Kesiklikle evet…

Eğer bu iptal gerçekleşmezse, bu sınav üzerinden yapılan bütün atamalar da şaibeli hale gelecek. Ortada bir emek hırsızlığı olduğu görülüyor. Bunu yapanlar cezalandırılmazsa, bundan sonra yapılacak sınavlara da kimsenin itimadı kalmaz. Dolayısıyla gerekli adımlar derhal atılmalıdır.

SİYASİ BOYUTLARI VAR MI?

Sorumlular ortaya çıkartılıp, cezasını çekmediği takdirde, Başkanından, kapıcısına kadar herkes şaibeli hale dönüşür.

Bakın, şimdiden tepkileri hükümet almaya başladı. ÖSYM iddiaların asılsız olduğu yönünde bir paylaşım yapmışsa da iddiaların daha ciddi biçimde ele alınması gerekmektedir. Bu nedenle kamuoyunu ikna edici bir yöntem izlenmelidir. Bu ve benzeri iddialar, gençlerin ve öğrencilerimizin umutlarını ve yarına dair güvenlerini yok ediyor.

Hükümetin, hem kendisini temize çıkartma, hem de gençlerimize güven ortamı tesis ettiğine yönelik mesaj vermek adına, olaylar soruşturulup, hızlı bir şekilde kamuoyuyla paylaşılmalıdır.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz