A. Eray ÜNVER

A. Eray ÜNVER

GÜNDEM EKONOMİ OLMALI

Normal bir Avrupa ülkesinde yaşanan 365 günlük gündemin Türkiye’de bir günde yaşanması artık ülkenin olağanı haline geldi. Twitter’dan gündemi takip edenler saat başı değişen gündem maddelerine  yetişemez oldu. Bir gün bir artistin giyim kuşamı  trend topic olurken aynı saatte Chp il Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na getirilen siyaset yasağı trend topic oluverdi. İster giyim kuşam, ister siyaset olsun halkın içinde bulunduğu durumu gözetirsek gündem ekonomi olmalı. Alım gücünün her geçen gün daha da düştüğü halk olarak her gün daha da fakirleştiğimiz şu günlerde ekonomi dışındaki her gündem kötü giden ekonominin üstünü örtmek için uydurulmuş olabileceğini düşünüyorum.

Pazarda her stand yangın yerine dönmüş durumda. Hayatımda ilk defa Gaziantep’te dilim ile karpuz satıldığını gördüm. Yıllardır Avrupa’da duyduğumuz dilimle karpuz, tane ile satılan domates patlıcan ekonomik krizden sonra maalesef bizi de buldu. Her ay faturalar, aidatlar katlanarak gelmeye başladı. Çocuklarımıza verdiğimiz harçlıklar okul kantinlerinde yetmez oldu. Dışarıda yemek lüks sayılmaya başladı. Mutfak masrafıyla baş edemez olduk. Temel ihtiyaç maddeleri bulunmaz oldu.

Tarım ülkesi olan ülkemiz ne yazık ki ithal baronlarının eline geçti. Çiftçi perişan, esnaf perişan alım gücü olmayan perişan. Nereye gitsek herkes ekonomiden dert yanıyor. Fakat gündemde o kadar enteresan gereksiz şeyler var ki ekonomi unutuluyor. Sonra ne zaman markete gitsek ya da kredi kartı ekstremiz gelse o zaman kafamıza dank ediyor. Hesaplarımız şaşmaya, ayağımızdaki yorgan küçük gelmeye başlayınca asıl problem kendini gösteriyor.

Planlanması kaldırılan uzun ve kısa vadeli kalkınma hedeflerinin bir an önce yeniden oluşturmak lazım. Ülkemizin hedefi günlük gelir geçer politikalar değil altyapısı güçlü uygulanabilir ekonomik programlar olmalı.  Bir an önce ekonomik önlemler alınıp halkın enflasyon karşısında ezilmesi önlenmeli. Büyük inşaat projeleri bir müddet askıya alınıp halkın barınma ihtiyacına öncelik verilmeli. Mutfak masrafları, faturalar kabardıkça kendimizden ve geleceğimizden çok şey kaybediyoruz.

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz