Esin KORKUTAN

Esin KORKUTAN

Hadi Barış Olsun...

Bir minik kedi gelmiş El Bab’dan kentimize...

Adı da 'BARIŞ' olmuş.

Suriye’deki savasın 5 yılındayız hergün yiğitlerimizin naaşları teker teker gelirken bir yiğidimiz canı pahasına çatışmanın ortasında yaralan kediciği kurtarma cabasına girdi.

Türk askerinin ne kadar sağduyulu ne kadar merhametli olduğunu nasıl kahraman olunduğunu birkez daha bu tavrıyla sergiledi.

Biz demek ki  merhamet duygusunu sadece insanlara değil adına hayvan dediğimiz canlılara karşıda son derece güzel bir şekilde hissedip yaşayabiliyoruz .

Bizim Mehmet’imiz orada sadece savaşmıyor savaşın açtığı yaraları da sarmaya çalışıyor.

İnsan hayvan fark etmeksizin yaşama hakkı olan canlı ister hayvan olsun ister insan bugün bu konu açılmışken; birde diğer taraftan hatırlarsanız yine sınırdan kaçak olarak getirilmek istenen  gecen yıl kacak giriş yapılırken yakalanan kedilere gümrük memurları tarafından el konulmuştu.

Bir yasa var Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu ve Gümrük Kanunu uyarınca tasfiyeci hale gelen bu kediler acık arttırma ile sahiplendirilecekti.Ben bu kanunu anlamış değilim, kedilerin doğal ortamlarında yasaması taraftarıyım. Bakın Kahraman Türk askerimize El Bab’da bombaların arasında yaralı çırpınan kediciği canı pahasına sınır hattında ilgili kuruma teslim etti tedavileri yapıldı ve barınakta koruma altına alındı olması gerektiği gibi.

 Şimdi aslında burada söz konusu sorunda kedicik değil.  Mehmetçik ve esası temeli Suriye ve sorunları yine aslında pardon bizim sorunlarımız şimdi “Ne sorununuz var kardeşim” dediğinizi duyar gibiyim.

Biz 5 yıldır bu arkadaşlarla yaşıyoruz aynı kentte ve kabullenemediğim ve kabullenemeyeceğim bir durum.

Çünkü şartlar farklı ben istiyorum herkes gibi  şartlar aynı olsun .Aslanlar gibi Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı oldular ise buyursun orduya alınsınlar. Bizim evlatlarımızla kendi vatanları için onlarda savaşsınlar. Bizim Bayrağımız altında ülkemizde yaşayıp ta öyle ekmek devletten para devletten saçları yağlayıp karı kız peşinde gezmesinler karılarını  kızlarını ticari amaçlı kullanmasınlar bizim burada analarımız babalarımız evlatları için göz yası dokuyorsa onlarda aynı hassasiyetle aynı temel duygularla hareket etsinler. Burası kimsenin babasının çiftliği değil, piknik alanı değil, tatil köyü değil, lütfen artık bu konuyla ilgili devlet Büyüklerimizden bir ikicümle duysun istiyor. Kulaklarımız madem vatandaşımız oldular layıkıyla olsunlar. Her alanda sıkıntı; hastanede sıkıntı,ailehekimliğinde, sıkıntı işverende sıkıntı çalışanda sıkıntı. Sıkıntılar saymakla bitmiyor ki.İşveren ucuz çalışıyordiyeSuriyeli çalıştırıyor.

Olan yine orda işveren açısından bakarsak Suriyeliyegöreyüksek maaşla adı asgari ücret olan hanı şu bildiğimizasgariücret işte.

Bu şartlarda çalışan kişilere oluyor işsiz kalıyor.  Sadece ona da değil ailesine de oluyor.

Kimisi cinnet getirip ailesiyle toplu intihar ediyor, kimisi karısının katili oluyor, kimisi tek kendi canına kıyıyor. Lütfen biraz oturup düşünelim.

Burada bu Suriyeli vatandaşlarımız artık  ülkemizin de kentimi zinde kıymetini bilsinler.

 Bizden başka hangi ülke kabul etti sizi bizden başka hangi ülkenin evladı sizin toprağınızda can verdi.Unuttunuz mu botlarda can veren vatandaşlarınızı,kardeşlerinizi Aylan bebeği.

Ne oldu başka ülkelere ya gidip sınır dışı edildiğinizi. Yada gidemeden can verdiğinizi, onun için az kıymet bilin. Biraz daha saygı biraz daha özveri biraz daha hassasiyet madem bizimle yaşıyorsunuz.

Tıpkı bizim gibi olun. Korkmayın bu dalgasında dinlendiğiniz sığındığınız BAYRAK bir bez parçası değil. Rengi kan kırmızısıdır ve şehitlerin dökülen kanlarını temsil eder. Gece yarısı bu kanların üzerine yansıyan hilal biçimindeki ay ve bir yıldızla beraber Türk Bayrağının görüntüsü oluşur. Bilmiyorsanız öğrenin. Kolay değil o bayrağa sığınmak sığınınca da hakkını verebilmek canıyla.

 Biz bir şey demiyoruz barı sız kendiniz vatanınız için bir şeyler yapın gidin bakalım hepiniz askerlik şubelerine gidip deyin ki ‘Beni toprağıma Türk askerinin yanına verin‘ Bakın o zaman nasıl birlik oluyoruz. Nasıl barışıyoruz, nasıl kardeş gibi yaşıyoruz görsün tüm dünya 'YURTTA BARIŞ DÜNYADA BARIŞ' ancak bu şekilde olur saygılarımla...

 

 

Yorumlar (0)

+ Yorum Yaz